Kuva: Kai Peksujeff

Kevyiden ilma-alusten lupakirja (lentokoneet)

Lentokoneen LAPL(A)-lupakirjan haltijalla on oikeus toimia ilma-aluksen päällikkönä SEP(land)-lentokoneessa, SEP(sea)-lentokoneessa tai TMG-moottoripurjelentokoneessa, jonka suurin sallittu lentoonlähtömassa on enintään 2 000 kg ja joka voi kuljettaa enintään kolme matkustajaa siten, että ilma-aluksessa on aina enintään neljä henkilöä, ilman korvausta muussa kuin kaupallisessa lentotoiminnassa.

LAPL(A)-lupakirjan haltija saa kuljettaa matkustajia vain, jos hän on suorittanut lupakirjan myöntämisen jälkeen 10 tuntia lentoaikaa ilma-aluksen päällikkönä lentokoneilla tai TMG-moottoripurjelentokoneilla.

Lentokoneen tai helikopterin LAPL-lupakirjan hakijan on oltava vähintään 17-vuotias.

LAPL-lupakirjan hakijan on suoritettava kurssi ilmoituksenvaraisessa koulutusorganisaatiossa tai hyväksytyssä koulutusorganisaatiossa. Kurssin on sisällettävä haetun LAPL-lupakirjan mukaisia oikeuksia vastaava teoria- ja lentokoulutus.

LAPL-lupakirjan hakijan on kokeissa osoitettava annettavia oikeuksia vastaava teoriatiedon taso seuraavissa oppiaineissa:

  • yleiset oppiaineet:
    • ilmailun säädökset
    • ihmisen suorituskyky
    • sääoppi
    • radiopuhelinliikenne
    • lentosuunnistus
  • ilma-alusryhmäkohtaiset oppiaineet:
    • lennonteoria
    • Lentotoimintamenetelmät
    • suoritusarvot ja lennonsuunnittelu sekä
    • ilma-aluksen yleistuntemus.

Teoriakurssi LAPL(A)-lupakirjaa varten on sama, kuin PPL-lupakirjaa varten.

LAPL(A)-lupakirjan hakijan on oltava saanut lentokoneilla tai TMG-moottoripurjelentokoneilla vähintään 30 tuntia lentokoulutusta, johon on kuulunut vähintään

  • 15 tuntia koululentoja opettajan kanssa sen luokan lentokoneella, jolla lentokoe suoritetaan;
  • 6 tuntia valvottua yksinlentoaikaa, johon on kuulunut vähintään 3 tuntia yksinmatkalentoa siten, että ainakin yksi matkalennoista on vähintään 150 kilometrin (80 NM) pituinen ja sisältää yhden laskun pysähtymiseen asti muulle kuin lähtölentopaikalle.

Hakija, jolla on aikaisempaa kokemusta ilma-aluksen päällikkönä, voi saada hyvitystä a alakohdan vaatimuksista seuraavin edellytyksin:

  • hyvityksen määrästä päättää ennen koulutuksen aloittamista suoritetun arviointilennon perusteella se ilmoituksenvarainen koulutusorganisaatio tai hyväksytty koulutusorganisaatio, jossa lentäjä suorittaa kurssin, mutta hyvitys ei missään tapauksessa saa
    • ylittää ilma-aluksen päällikkönä lennettyä kokonaislentoaikaa;
    • olla yli 50 prosenttia a alakohdassa vaadituista tunneista;
    • sisältää a alakohdan 2 alakohdan vaatimuksia;
  • aikaisempi kokemus ilma-aluksen päällikkönä ilma-aluksissa, joilla lentokelpoisuustodistuksen sijaan on lupa ilmailuun (esim. liite I), voidaan ottaa huomioon edellyttäen, että kyseinen ilma-alus vastaa tämän FCL-vaatimusten mukaista asianomaisen ilma-alusryhmän määritelmää.

LAPL(A)-lupakirjan hakijalle myönnetään oikeudet siihen lentokoneluokkaan tai TMG-moottoripurjelentokoneluokkaan, jolla lentokoe on suoritettu. Laajentaakseen oikeutensa toiseen luokkaan LAPL(A)-lupakirjan haltijan on suoritettava kyseisessä toisessa luokassa

  • 3 tuntia lentokoulutusta, mukaan lukien seuraavat:
    • 10 lentoonlähtöä ja laskua opettajan kanssa;
    • 10 lentoonlähtöä ja laskua yksin opettajan valvonnassa;
  • lentokoe, jossa osoitetaan riittävä käytännön taitotaso kyseisellä uudella lentokoneluokalla. Tämän lentokokeen aikana hakijan on osoitettava tarkastuslentäjälle myös riittävä teoriatiedon taso kyseisestä toisen luokan lentokoneesta seuraavissa oppiaineissa:
    • lentotoimintamenetelmät;
    • suoritusarvot ja lennonsuunnittelu;
    • ilma-aluksen yleistuntemus.

LAPL(A)-lupakirjan hakijan, jolla on SPL-lupakirja, johon on liitetty oikeudet lentää TMG-moottoripurjelentokoneilla, on oltava lentänyt TMG-moottoripurjelentokoneilla TMG-oikeuksien hyväksymisen jälkeen vähintään 21 tuntia lentoaikaa ja hänen on täytettävä yllä esitettyihin oikeuksien laajentamiseen liittyvät vaatimukset lentokoneilla.

LAPL-lupakirjan hakijan on osoitettava lentokokeessa kykynsä suorittaa asianomaisen ilma-alusryhmän päällikkönä vaaditut menetelmät ja lentoliikkeet myönnettäviä oikeuksia vastaavalla pätevyydellä.

LAPL(A)-koulutusta saa useasta Suomen Ilmailuliiton jäsenkerhosta, ja teoriakoulutusta myös suoraan Suomen Ilmailuliitolta yhteistyökumppani Blue Skies Aviationin järjestämänä.

Blue Skies Aviationin LAPL(A)-teoriakurssi toteutetaan pääosin etäopiskeluna verkossa. Kurssi sisältää myös lyhyen pääsääntöisesti videoyhteydellä toteutettavan lähiopetusjakson, jonka aikana aiheet kerrataan opettajan kanssa, harjoitellaan radiopuhelinliikennettä käytännössä, sekä suoritetaan tasokokeet. Kurssin päätteeksi oppilaalle kirjoitetaan suositus viranomaiskokeisiin, sekä todistus suoritetusta teoriakurssista.