FAI GAC -kokous Helsingissä

Julkaistu

Teksti Nina Broström
Kuvat Kari Martiala

Suomen Ilmailuliitto isännöi 16.–17. marraskuuta FAI:n yleisilmailun komitean (GAC) vuosikokousta. Helsinkiin saapui runsaat 50 edustajaa puolisoineen.

Kaksipäiväinen kokous onnistui mainiosti, kertovat Suomea edustaneet Petri Hiltunen ja Armin Züger.

Kaikkiaan kokoukseen oli saapunut edustajia yhteensä 22 maasta – kaukaisimmat heistä saapuivat Etelä-Afrikasta. Mukana oli myös eksoot­tisempia ilmaurheilumaita, kuten Qatar, Saudi-Arabia sekä Kypros. Lisäksi FAI:ta edusti Lausannen pääkonttorista paikalle saapunut IT-johtaja Visa-Matti Leinikki.

GAC:hen kuuluu kolme kilpailulajia: tarkkuuslento, rallilento sekä Air Navigation Race (ANR). Niistä jokaisella on oma alako­miteansa. Vuosikokouksessa tehtiin yhtei­sesti päätöksiä kilpailulajien sääntömuutok­sista ja seuraavista kilpailuista.

”Tänä vuonna kilpailusääntöjen muu­tokset jäivät vähäiseksi kaikissa lajeissa ja olivat äänestyksessä läpihuutojuttu. Ei tullut pitkiä keskusteluja”, Züger sanoo.

FAI:n tekninen asiantuntija, luxemburgilainen Jean Birgen esitti vuosikokouksessa vuoden 2018 matkaraportin. Birgen järjestää vuosittain Hans Gutmann Memorial Flight -tapahtuman, joka vuonna 2017 kulki Suomen kautta Pietariin ja Tallinnaan.

Uusi laji sopii kaikille

Yleisilmailukomitean lajeista nuorin, ANR, on vasta nousemassa laajempaan tietoisuu­teen. Vuosina 2008–2009 kehitetty laji on laadittu niin, että se sopii kaikenikäisille, -ta­soisille ja -varusteisille ilmailuharrastajille.

”FAI:n piiristä meille tuli toive, että kehitettäisiin laji, jolla saataisiin uusia kilpailijoita ja etenkin nuoria houkuteltua mukaan ilmailu-urheilun piiriin. Olen itse harrastanut tarkkuuslentoa ja ANR kehitettiin pitkälti sen pohjalta”, yhtenä kehittäjänä toiminut Maurice Ducret kertoo.

ANR eroaa ralli- ja tarkkuuslennosta siinä, että se sisältää enemmän ja lyhyempiä lentoja. Siinä ei ole juurikaan laskelma­tehtäviä eikä kuvien tunnis­tamista tai lakanamerkkejä. Se on erittäin järjestäjä- ja kisaajaystävällinen laji, sillä kisojen järjestäminen ei edellytä isoja ponnistuksia eikä osallistumiseen vaadita erikoisvarusteisia tai isoja koneita – ultralla pärjää mainiosti.

”Lentäjältä ei vaadita mitään huipputai­toja ja ANR sopiikin hyvin uusille piloteille, koska siinä saa kisan ohessa hyvää treeniä navigaatiosta sekä koneen käsittelystä”, Ducret lisää. Hän kertoo osallistuneensa itse aikanaan ensimmäisiin tarkkuuslentokisoi­hinsa pian lupakirjan saatuaan.

”En nyt sentään voittanut, mutta sijoituin ihan hienosti keskikastiin”, hän toteaa.

Vaikka lentäjältä edellytetään ANR:ssa lu­pakirjaa, navigaattorilla sitä ei tarvita. Kuka tahansa voi kokeilla kartanlukutaitojaan.

”Meillä Suomessa nuorin kisaan osal­listunut navigoija taisi olla 12-vuotias”, Hiltunen sanoo.

Eikä siinä vielä kaikki: ANR on myös ylei­söystävällinen laji, sillä maassa olevat kan­nustusjoukot voivat seurata suosikkiensa menoa ja tehtävistä selviytymistä joko mo­nitoreista tai netistä reaaliajassa. Ja kansaan menevä lajihan on aina potentiaalinen hou­kutin sponsoreille.

Maajoukkue kasaan ensi vuonna?

Suomessa on järjestetty ANR-tapahtumia vuodesta 2016 alkaen muun muassa tark­kuuslennon ja ultrakevyiden SM-kisojen yhteydessä sekä kerhojen toimesta. Suomen lisäksi ANR-kisoja ja harjoituksia on jär­jestetty vain muutamissa maissa, kuten Sveitsissä ja Espanjassa. Jälkimmäinen isännöi vuonna 2017 lajin ensimmäisiä MM-kisoja Castellossa.

Kiinnostus lajia kohtaan on kuitenkin kasvussa, ja Ducret suuntaa vielä loppu­vuonna Shanghaihin Kiinaan opettamaan ja avustamaan sikäläisiä ANR-asioissa. Ennalta laadituilla väylillä etenevä kisa kiinnostaa maassa, jossa ilmatilan käyttö on tarkasti säädeltyä.

Myös suomalaisharras­tajat tähtäävät maailmalle.

”Ensi syksynä MM-kisat järjestetään Portugalin Santa Cruzissa ja sinne olisi hienoa saada mukaan joukkue Suomesta”, Hiltunen sanoo.

 

Ilmailu-lehden artikkelit

Himalajan syleilyssä: Lentävä telttaretki 3 400 metrin korkeudessa

Tuhansien laskeutumispaikkojen maa

Tervalentäjät voittivat 17 000 maililla yhteisösarjan

Ilmailuliitto neuvotteli lisäajan AIP-päivityksille

Nollavisio: ei kuolleita eikä vakavasti loukkaantuneita

Saapuvat: Ilmailu-uutisia

Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnistaminen

Suomen ensimmäinen F-35A-hävittäjä julkistettiin   

Lisää artikkeleita