Ilmailuliiton lausunto: Tilapäinen vaara-alue EFD974 Kelluu-Ivalo voidaan perustaa

Ilmailuliitto antoi Traficomille lausunnon 5.9.2025 tilapäisen vaara-alueen EFD974 Kelluu-Ivalo perustamisesta. Tilapäinen vaara-alue EFD974 on esitetty ajalle 30.9.2025–15.4.2026 kattaen syksyn, talven ja alkukevään. Tänä aikana harrasteilmailu alueella on vähäistä. Ivalon lentoasema (EFIV) palvelee kuitenkin myös harraste- ja yleisilmailua ympäri vuoden, erityisesti matkailuun liittyvien lentojen sekä pienimuotoisen kerhotoiminnan kautta.

Ilmailuliitto katsoo, että alueen harrasteilmailun vähäisestä määrästä huolimatta turvallisuus on varmistettava. Harrasteilmailuun soveltuvien kenttien läheisyydessä tulisi välttää kaupallista miehittämätöntä toimintaa. Lentopaikkojen rajoittavilla UAS-ilmatilavyöhykkeillä ei tule harjoittaa BVLOS-lennätystä, ja toimijan on kuunneltava Ivalon kentän radiotaajuutta sekä ilmoitettava läsnäolostaan. Mikäli mahdollista, toiminnan tarkka ajoittaminen olisi hyvä sopia paikallisten toimijoiden kanssa, jotta harrasteilmailun toimintaedellytyksiin kohdistuvat vaikutukset pysyisivät vähäisinä.

Yhteenvetona Ilmailuliitto toteaa, että vaikka harrasteilmailutoiminta on alueella vähäistä suunniteltuna ajankohtana, Ivalon lentoaseman käyttöedellytykset ja lentoturvallisuus tulee turvata huolellisella koordinoinnilla.

Tutustu Ilmailuliiton edunvalvontaan ja lausuntoihin.

Uusimmat uutiset

Tuulitunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Kohti näkyvämpää, vahvempaa ja yhtenäisempää liittoa

Ehdota apurahaa ilmaurheilun uudistajalle

Traficom tiedottaa: RMZ-alueen taajuus, turvallisuusilmoitus ja pelisäännöt lentopaikoilla

Traficom muutti vaara-alueita koskevaa ilmailumääräystä OPS M1-28

Liitto lausui ilmatilamuutoksista AIRAC-päivämäärälle 15.4.2027

Lisää uutisia