Koronaepidemia siirtää lennokkimääräysten käyttöönottoa

Uusien lennokkitoimintaan vaikuttavien ilmailumääräysten käyttöönotto siirtyy erittäin todennäköisesti vuodenvaihteeseen. Samalla siirtyvät harrastajien rekisteröityminen ja koulutusvaatimukset. Asiasta keskusteltiin 27.5.2020 Ilmailuliiton ja Traficomin neuvottelussa.

 

EU komissio harkitsee EU droneasetuksen käyttöönoton siirtämistä koronaepidemian takia, ja siirtyminen tarkoittaa lennokkitoiminnan jatkamista Suomessa nykyisen OPS M1-32 ilmailumääräyksen mukaisesti.

 

Uusien määräysten käyttöönottoon liittyvää valmistelua kuitenkin jatketaan niin Ilmailuliiton kuin Traficomin puolesta. Erityisesti UAS-alueiden toimilupien soveltamista harrastustoiminnassa selvitetään nyt tarkemmin ja Ilmailuliitto laatii asiasta esityksen Traficomin käsiteltäväksi. Lisäksi kokouksessa keskusteltiin monista muista määräyksen soveltamisen yksityiskohdista.

 

Yhteistyön tavoitteena on sopia järkevistä ja hyvät toimintaedellytykset mahdollistavista pelisäännöistä järjestäytyneessä lennokkiharrastuksessa. Määräysasioiden käsittelyä jatketaan yhteistyössä viranomaisten kanssa uudelleen kesäkuun lopussa. 

 

Lisätietoja

Petri Kantola
Lennokkitoimikunta

lennokkimaarays@ilmailuliitto.fi

www.lennokkimaarays.ilmailuliitto.fi

Uusimmat uutiset

Hae sallivaa UAS-ilmatilavyöhykettä Ilmailuliiton avulla

Miehittämättömän ilmailun läheltä-piti-tilanteiden määrä oli pieni

Ilmailuliiton raati valitsi piirustuskisan voittajat

Talvipäivät experimental-, moottori- ja ultrakevytharrastajille

Ilmoittaudu 15.3. mennessä Lentoon! 2026 -seminaariin

Tule keskustelemaan Ilmailuliiton tilasta lauantaina 21.3.

Lisää uutisia

///WPFormsin input maskin symbolien muuttaminen viivoista middoteiksi function custom_wpforms_input_mask_symbols() { ?>