Liitto hakee kumppaneita järjestämään vuosien 2020 ja 2021 päälentonäytöksiä

Ilmailuliiton hallitus avasi yhteistyökumppanien haun päälentonäytöksiä 2020 ja 2021 varten. Haemme nyt näytösyhteistyöstä kiinnostuneita liiton jäsenkerhoja näytösten toteuttamiskumppaneiksi.

Ilmailuliitto perusti keväällä 2018 Suomen Ilmailunäytös Oy:n, jonka yhtenä toimialana on lentonäytösten ja ilmailutapahtumien järjestäminen.

Uuden konseptin mukaisesti näytöksen järjestäjänä toimii Suomen Ilmailuliitto. Liitto käyttää näytöksen toteuttamisessa Suomen Ilmailunäytös Oy:tä ja hakee näytöksen järjestämiseen yhteistyökumppaneiksi ensisijaisesti näytöksen järjestämispaikkakunnan ilmailukerhoja ja toissijaisesti myös muita ilmailukerhoja.

Pyydämme halukkailta kerhoilta alustavia ilmoituksia kerhon kiinnostuksesta lähteä mukaan toteuttamaan päälentonäytöstä. Alustavat ilmoitukset pyydetään toimittamaan sähköpostitse liiton toiminnanjohtajalle (timo.latikka@ilmailuliitto.fi) 2.9.2018 mennessä.

Liiton hallitus käsittelee kerhojen ilmoituksia 8. – 9. 9.2018.

 

Lisätietoa

Suomen Ilmailunäytös Oy on aloittanut toimintansa (uutinen 30.5.)

 

Uusimmat uutiset

Liitto: Ei terveydentilavaatimusta liitimillä tehtyihin tandem-lentoihin

Radioiden kanavaväli muuttuu – varmista laitteesi kunto jo ensi keväänä

Hallituksen päätöksiä 9.9.2026

Sauli Salmela voitti purjelennon maaliinlaskun SM-kisat

Kupumuodostelmahyppääjät tekivät uuden Suomen ennätyksen

Pohjoismaiden ilmailuliitot kokoontuivat jälleen yhteen Norjassa

Lisää uutisia