SOLOTÜRK on demotiimi, joka esittelee yleisölle näytöksessä Turkin ilmavoimien nykyaikaisen ja suorituskykyisen F-16-lentokoneen suorituskykyä sekä sen käyttöön tarvittavaa korkeaa taitoa ja tietoa. Esityslennot toteutetaan yhdellä F-16 C Block-30 -koneella. Esityksen aikana molempien siipien kärkiin sijoitetuista savulaitteista vapautuu valkoista savua. Lentokoneeseen ei ole tehty muutoksia; sitä voidaan käyttää mihin tahansa tehtävään. Esityslentojen ohella SOLOTURK-lentäjät jatkavat taisteluharjoitteluaan.
Lentonäytöksen tapahtumajohtaja ja Vaasan Lentokerhon puheenjohtaja Max Koskela iloitsee siitä, että lentonäytöstiimin yli vuoden aherrus alkaa nyt tuottaa tulosta.
—Mahtavaa saada iso kansainvälinen lentonäytös Vaasaan ensimmäistä kertaa 40 vuoteen, kertoo Koskela.
Myös näytösjohtaja Jyri Mattila on innoissaan, että Soloturk F-16 demotiimi tulee ensimmäistä kertaa esiintymään Suomeen.
—Esitys on todella hieno ja mieleenpainuva. Jokaisen kannattaa käyttää tämä tilaisuus hyväksi ja tulla paikan päälle katsomaan hävittäjän räväkkää ja vauhdikasta liikehtelyä sekä kuulemaan jälkipolton jyrinää, Mattila kertoo.