Suuri NATO-harjoitus vaikuttaa harrasteilmailuun kesäkuussa

Ilmatilavaraukset harjoituksen pääaallon ja varjoaallon aikana. Kuvat: Traficom

Traficom on hyväksynyt Ilmavoimien tilapäisen harjoitusalueen RAMSTEIN FLAG 26 ajalle 4.6.–18.6.2026. Harjoitus kattaa merkittävän osan Keski‑ ja Pohjois‑Suomen ilmatilasta ja harjoitusalueelle on myönnetty poikkeuksellinen ilmatilankäytön etuoikeus. Harjoituksen alaraja on vähintään FL65.

RAMSTEIN FLAG 26 on laaja NATO‑yhteistoimintaharjoitus, jonka tarkoituksena on kehittää ilmapuolustuksen valmiutta, yhteistoimintakykyä sekä liittolaisten välistä koordinointia. Harjoitukseen osallistuu huomattava määrä NATO‑lentokalustoa eri maista, joten harjoitusalueilla ja niiden läheisyydessä voidaan nähdä runsaasti sotilasilmailua. Monet harrasteilmailijat seuraavat sotilasilmailua kiinnostuneina — harjoitus voi tarjota lentokonebongareille tilaisuuden nähdä harvemmin Suomessa vierailevaa kalustoa etenkin tukikohtakenttien läheisyydessä.

Harjoitus ja rajoitusjaksot harjoituksen pääaallon aikana. Kellonajat ovat Suomen kesäaikaa.

  • 4.–5.6.2026 päivittäin kello 14.30–17.30
  • 8.–12.6.2026 päivittäin kello 14.30–17.30
  • 14.–18.6.2026 päivittäin kello 14.30–17.30
Ilmatilavaraukset harjoituksen pääaallon aikana. Kuva: Traficom

 

Harjoitus ja rajoitusjaksot harjoituksen varjoaallon aikana. Kellonajat ovat Suomen kesäaikaa.

  • 12.6.2026 päivittäin kello 10.00–12.00
  • 14.–18.6.2026 päivittäin kello 10.00–12.00
Ilmatilavaraukset harjoituksen varjoaallon aikana. Kuva: Traficom

 

Seuraa aina AIP Supplementia ja voimassa olevia NOTAMeja ennen lennolle lähtöä.

Ilmailuliitto on tehnyt yhteistyötä Ilmavoimien kanssa harjoituksen koordinoinnissa ja suunnittelussa. Yhteistyön ansiosta alkuperäisestä harjoitussuunnitelmasta poiketen alaraja varmistettiin FL65:een ja harjoitusalueen rakennetta muokattiin siten, että purjelennon SM‑kilpailut sekä laskuvarjohypyn Freestyle‑viikko voivat järjestyä häiriöttä.

Ota yhteyttä Ilmailuliiton edunvalvontapäällikköön sähköpostitse osoitteella edunvalvonta@ilmailuliitto.fi, jos tarvitset lisätietoja tai arviota vaikutuksista.

 

Uusimmat uutiset

Tuulitunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Kohti näkyvämpää, vahvempaa ja yhtenäisempää liittoa

Ehdota apurahaa ilmaurheilun uudistajalle

Traficom tiedottaa: RMZ-alueen taajuus, turvallisuusilmoitus ja pelisäännöt lentopaikoilla

Traficom muutti vaara-alueita koskevaa ilmailumääräystä OPS M1-28

Liitto lausui ilmatilamuutoksista AIRAC-päivämäärälle 15.4.2027

Lisää uutisia