Pää tiukasti pilvissä

Julkaistu

Teksti Nina Broström
Kuvat Timo Porthan

Unohdetaan hetkeksi nykyisyys. Aloitetaan puhtaalta pöydältä ja anne­taan mielikuvituksen lentää. Miltä lentokone – lentävä kone – näyttäisi, jos se suunniteltaisiin nyt ko­konaan uusiksi, alusta lähtien?

Sadat yritykset ympäri maailmaa työstävät paraikaa tätä kiehtovaa ajatusta. Vaikka päämäärä on tismalleen sama kuin kaikilla aiemmilla ilmailun pioneereilla – nostaa ihminen ilmaan – keinot siihen ovat aiempaa laajemmat ja monipuolisemmat.

Pelkästään elektroniikan, komponenttien ja ma­teriaalien kehitys avaa mahdollisuuksia luoda koko­naan uudenlaisia lentolaitteita. Lisätään mukaan digitalisaatio ja automaatio, niin tuloksena on jo lähitulevaisuudessa lentäviä ilma-aluksia.

ILMAILUA VIELÄ pidemmälle vievät kehitysloikat on kuitenkin jo otettu. Seuraavaksi mukaan tulevat tekoäly, koneoppiminen ja lohkoketjut. Useimmilla meistä on vielä vain hatara käsitys, mitä ne oikein tarkoittavat tai mitä niillä teh­dään, mutta veikkaanpa, että se selviää tässä seuraavan vuosikymmenen kuluessa.

Ilmailijat ovat aina kulkeneet kehityksen eturinta­massa, omaksuneet uusia ideoita ja sovelluksia, rikko­neet rajoja, toteuttaneet unelmia ja tekoja, joita ei olisi vielä hetkeä aiemmin todeksi uskonutkaan. Siksi on luontevaa, että näitä hieman tieteistarinoiden jutuilta tuntuvia aiheita tarkastellaan juuri ilmailupiireissä.

Innovaatioyritysten aikanaan tuottamat vastaukset uusiksi lentäviksi koneiksi muuttavat käsitystämme paitsi lentämisestä myös liikkumisesta ylipäätään. Samalla tapamme hahmottaa maailmaa muuttuu, kun näkökulmaan lisätään lintuperspektiivi.

Alkavasta 2020-luvusta voikin hyvällä syyllä en­nustaa ilmailun vuosikymmentä.

ON OLLUT ilo ja kunnia toimia Ilmailu-lehden päätoi­mittajana kuluneet kaksi vuotta. Tämä on ollut huikea oppimismahdollisuus, mutta myös mahdottoman hauskaa. Työ, joka ei maistu työltä – sellainenhan on sitä pa­rasta sorttia.

Haluan tässä kiittää kaikkia erinomaisia avustajiamme, joiden rautaiseen ilmailuosaami­seen ja ammattitaitoon on voinut aina luottaa.

Ja lämpimät kiitokset teille, hyvät Ilmailun lukijat, kuluneista vuosista, ruusuista ja risuista, tapahtumavinkeistä ja juttuehdotuksista. Teidän kannustuksenne on siivittänyt lehteä eteenpäin, aina kohti parempaa. Olen ylpeä lopputuloksesta ja voinkin hyvillä mielin siirtää vetovastuun liiton viestintäpäällikölle Kirsi Seppälälle.

Toivotan omasta ja koko Omnipressin tiimin puo­lesta iloista joulua ja mahtavaa uutta vuotta.

The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage. – Mark Russell

Ilmailu-lehden artikkelit

Saapuvat

Tiedosta, mitä teet — Yhteisö on tukenasi

Hannu Halonen, ilmailun vaatimaton moniosaaja

Määräenemmistöjen huomioiminen yhdistyksen purkamispäätöstä tehtäessä

Traficom päivitti lentokelpoisuusvaatimukset ultrille ja experimentaleille

Suosaaren lennokkikenttä vaarassa jäädä voimalinjan alle

Ohjeet häirintätapauksissa toimimiseen

Urheilutoimittajat: Nurila on paras ilmailu-urheilija

Lisää artikkeleita