Valkoinen talo antaisi poliisille luvan ampua alas drooneja

Julkaistu

Teksti Markku Pervilä

Presidentti Donald Trumpin hallinto valmistelee lakiesitystä, jonka mukaan viranomaiset saisivat oikeuden ampua alas yksityisten omistamia lennokkeja, jos nämä uhkaavat kansallista turvallisuutta.

 

Asiasta kertoi presidentin teknologia-asioiden neuvonantaja Michael Kratsios alkuviikolla. Hänen mukaansa lennokkien teknologia kehittyy niin nopeasti, että turvahuolet ovat heränneet myös Valkoisessa talossa, Bloomberg kirjoittaa.

Viranomaisilla on toki muitakin keinoja häiritä lennokkeja kuin ampua niitä alas. Näitä ovat muun muassa radiosignaalien estäminen tai signaalien nappaaminen viranomaisten käyttöön.

Toisaalta Yhdysvaltain nykyinen lainsäädäntö kaikkine tiedustelulakeineen ja ilmailun säännöt tekevät siviililennokeiden seurannan ja niiden lentoreitteihin puuttumisen vaikeaksi toteuttaa.

Kratsios otti ongelman puheeksi alkuviikolla Baltimoressa järjestetyssä siviililennokeiden UAV-seminaarissa, jota myös liittovaltion ilmailuviranomainen FAA tuki.

Droonien uhkaa pohdittu jo kauan

Presidentin neuvonantaja ei kertonut enempää yksityiskohtia, mutta eräs tuntemattomana pysyttelevä virkamies sanoi, että lakiesitystä on suunniteltu jo kuukausien ajan ja että selvitystyössä on ollut mukana useita liittovaltion viranomaisia aina Yhdysvaltan oikeusministeriötä ja kansallisen turvallisuuden ministeriötä myöten.

Droonien viime aikoina sattuneet läheltä piti -tilanteet ovat herättäneet myös Valkoisen talon kiinnostuksen lennokkeja kohtaan.

Myös FAA (Federal Aviation Administration) on luonnostellut omia ehdotuksiaan, joilla yksityiset lennokit määrättäisiin kertomaan olinpaikkansa ja lentoreittinsä, nettisaitti Engadget kirjoittaa.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-06/white-house-wants-agents-to-be-able-to-down-civilian-drones

https://www.engadget.com/2018/03/06/white-house-wants-to-let-law-enforcement-disable-civilian-drones/

 

 

Ilmailu-lehden artikkelit

Saapuvat

Tiedosta, mitä teet — Yhteisö on tukenasi

Hannu Halonen, ilmailun vaatimaton moniosaaja

Määräenemmistöjen huomioiminen yhdistyksen purkamispäätöstä tehtäessä

Traficom päivitti lentokelpoisuusvaatimukset ultrille ja experimentaleille

Suosaaren lennokkikenttä vaarassa jäädä voimalinjan alle

Ohjeet häirintätapauksissa toimimiseen

Urheilutoimittajat: Nurila on paras ilmailu-urheilija

Lisää artikkeleita