Suomen Ilmailunäytös Oy on aloittanut toimintansa

Suomen Ilmailuliiton sääntömääräisessä kevätkokouksessa maaliskuussa päätettiin perustaa yritys työnimellä ”SIL Oy”. Suomen Ilmailunäytös Oy rekisteröitiin 21.5.

 

Yhtiön toimialana on lentonäytösten ja ilmailutapahtumien järjestäminen, vakuutusedustus, varainhankinta, ilma-alusten ja ilmailuvälineiden omistaminen ja vuokraus, ilmailutarvikekauppa, kiinteistöjen sekä irtaimen omaisuuden omistaminen ja vuokraus, arvopaperikauppa sekä muu laillinen toiminta. Yhtiön hallitukseen kuuluu puheenjohtaja ja kaksi muuta jäsentä.

 

Yhtiön hallituksen puheenjohtaja on Ilmailuliiton puheenjohtaja Petteri Tarma ja hallituksen jäsenet ovat Juha Silvennoinen ja Jarmo Majapuro.

 

Yleisellä tasolla yhtiön tarkoituksena on kehittää Suomen Ilmailuliiton jäsenten saamia etuja. Yhtiö muun muassa tutkii mahdollisuuksia tarjota ilmailuharrastajille erilaisia vakuutuksia. Harrastajat hyötyvät selkeästi, jos vakuutusmaksut ja -ehdot parantuvat, kertoo puheenjohtaja Tarma.

 

Ensitöikseen yritys alkaa valmistella Ilmailuliiton 100-vuotisjuhlalentonäytöstä, joka on ensi vuonna.

 

Yhtiön omistaa Suomen Ilmailuliitto ry.

 

 

Lisätietoa

puheenjohtaja Petteri Tarma,  petteri.tarma(at)ilmailuliitto.fi, puh. 044 0909069

Uusimmat uutiset

Ilmatila 2027 -hankkeen kolmas lausuntokierros on käynnissä

Purjelennon SM-kisojen Racing-luokan voitti Jesse Mathlin

AMC päivitti D-alueiden ohjeet ja varauslomakkeet

Ilmailuliiton kesätyöntekijä kiertää kesätapahtumissa

Kerhot, tarjotkaa tutustumista nuorille SIL Eagles -mallilla

Osallistu kuvakisaan: Voittona 500 euron lahjakortti

Lisää uutisia