Janne Vasama on ehdolla Ilmailuliiton puheenjohtajaksi

Ilmailuliiton sääntömääräisessä kevätkokouksessa 29.3. valitaan hallituksen puheenjohtaja ajalle 29.3.—31.12.2025. Liiton sääntöjen mukaiseen määräaikaan mennessä tehtiin hallituksen puheenjohtajaksi yksi esitys, Janne Vasama. Hän on tällä hetkellä Ilmailuliiton hallituksen jäsen.

Janne Vasaman pitkä ilmailukokemus alkoi purjelentokurssilla 1978 Räyskälässä. Sen jälkeen hän on lentänyt niin ultralla, mopulla, gyrokopterilla kuin varjoliitimelläkin. Vasama tunnetaan myös Helsingin sähkölentoyhdistyksen perustajajäsenenä sekä pitkäaikaisena puheenjohtajana.

Vasama kertoo haluavansa vaikuttaa tulevaisuuteen: Harraste- ja yleisilmailun toimintaedellytysten turvaamiseen ja kehittämiseen tarvitaan vahva, keskitetty toimija. Kerhot eivät yksin pysty tarvittavaan poliittiseen vaikuttamiseen. Hän haluaa panostaa ilmailun edunvalvontaan ja harrastajamäärien kasvattamiseen kaikkien muiden liitolle kuuluvien tehtävien lisäksi.

Uusimmat uutiset

Tuulitunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Kohti näkyvämpää, vahvempaa ja yhtenäisempää liittoa

Ehdota apurahaa ilmaurheilun uudistajalle

Traficom tiedottaa: RMZ-alueen taajuus, turvallisuusilmoitus ja pelisäännöt lentopaikoilla

Traficom muutti vaara-alueita koskevaa ilmailumääräystä OPS M1-28

Liitto lausui ilmatilamuutoksista AIRAC-päivämäärälle 15.4.2027

Lisää uutisia