Liitto hakee kumppaneita järjestämään vuosien 2020 ja 2021 päälentonäytöksiä

Ilmailuliiton hallitus avasi yhteistyökumppanien haun päälentonäytöksiä 2020 ja 2021 varten. Haemme nyt näytösyhteistyöstä kiinnostuneita liiton jäsenkerhoja näytösten toteuttamiskumppaneiksi.

Ilmailuliitto perusti keväällä 2018 Suomen Ilmailunäytös Oy:n, jonka yhtenä toimialana on lentonäytösten ja ilmailutapahtumien järjestäminen.

Uuden konseptin mukaisesti näytöksen järjestäjänä toimii Suomen Ilmailuliitto. Liitto käyttää näytöksen toteuttamisessa Suomen Ilmailunäytös Oy:tä ja hakee näytöksen järjestämiseen yhteistyökumppaneiksi ensisijaisesti näytöksen järjestämispaikkakunnan ilmailukerhoja ja toissijaisesti myös muita ilmailukerhoja.

Pyydämme halukkailta kerhoilta alustavia ilmoituksia kerhon kiinnostuksesta lähteä mukaan toteuttamaan päälentonäytöstä. Alustavat ilmoitukset pyydetään toimittamaan sähköpostitse liiton toiminnanjohtajalle (timo.latikka@ilmailuliitto.fi) 2.9.2018 mennessä.

Liiton hallitus käsittelee kerhojen ilmoituksia 8. – 9. 9.2018.

 

Lisätietoa

Suomen Ilmailunäytös Oy on aloittanut toimintansa (uutinen 30.5.)

 

Uusimmat uutiset

Tuulitunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Kohti näkyvämpää, vahvempaa ja yhtenäisempää liittoa

Ehdota apurahaa ilmaurheilun uudistajalle

Traficom tiedottaa: RMZ-alueen taajuus, turvallisuusilmoitus ja pelisäännöt lentopaikoilla

Traficom muutti vaara-alueita koskevaa ilmailumääräystä OPS M1-28

Liitto lausui ilmatilamuutoksista AIRAC-päivämäärälle 15.4.2027

Lisää uutisia