Eloyssa, Arizonassa MM-kilpailujen jatkona järjestettiin ennätyshyppytapahtuma, jossa tehtiin uusi maailmanennätys, 105 Full Break Sequential 4 Point. Suomeksi tämä tarkoittaa 105 hengen neljän pisteen eli muodostelman hyppyä, jossa kaikki otteet irrotetaan ja vaihdetaan muodostelmien välissä.
Hyppääjiä oli 20 maasta. Suomesta mukana oli Nadja Lönnroth, joka on ollut mukana noin viidessätoista maailmanennätyksessä, mm. suurimmassa muodostelmassa, jossa oli 400 hyppääjää. Nadjan mukaan ennätyksistä on voimassa 10, osaa hän on ollut itse parantamassa.

Nadja Lönnroth kertoi, että ajankohta oli tarkkaan harkittu. Näin mukaan saatiin myös kovia kilpailijoita, hyviä hyppääjiä, jotka eivät yleensä osallistu tällaisiin isojen kuvien ennätyksiin.
– Pisteitä ja hyvää kuvassa lentämistä täällä tarvittiin. Kaikilla osallistujilla oli kisakriteerit valintaan, Lönnroth kertoi.
Asiantuntijoiden mukaan muodostelma oli kunnianhimoisin ja vaativin isojen kuvien projekti yli 20 vuoteen.
– Hieno fiilis, tosi kovatasoinen tiimi. Todella hyviä hyppyjä, ja joka hypyllä parannettiin suoritusta. Oma tekeminen myös parani hyppy hypyltä, koska kuvaan oli päästävä vauhdilla ja tehokkaasti. Sektori, jossa olin, oli huippuryhmä.
Neljän harjoitushypyn jälkeen ennätys onnistui jo neljännellä yrityksellä 28.10.2026. Neljään muodostelmaan tarvittiin vain 66 sekuntia. Hyppykorkeus oli 5500 metriä. Koneita oli viisi, kaksi Twin Otteria ja kolme Skyvania.
Teksti: Kimmo Paularanta, video ja kuvat: Antje Grube






