Uusi Suomen ennätys laskuvarjohypyissä

Uusi SE on hypätty 5.5. Evorassa Portugalissa. Ryhmä suomalaisia CF-hyppääjiä osallistuu European Spring Fling hyppytapahtumaan. Tapahtumassa on vajaa 30 osallistujaa kahdeksasta eri maasta. Suomalaisia on mukana seitsemän.

Suomalaisryhmä hyppäsi kahden pisteen 7-way-täyspurkuhypyn. Ennätys onnistui ensimmäisellä yrityksellä. Hyppykorkeus oli 4 400 metriä ja hyppykoneena Cessna Caravan. Ensimmäinen muodostelma valmistui noin 3 600 metrin korkeudessa ja toinen noin kilometrin alempana. Näillä kupukuviohypyillä varjot avataan heti koneesta lähdön jälkeen ja muodostelma tehdään ottamalla otteet hyppykaverin varjosta. Muodostelma kuvataan ilmassa videolla.

Tällä kertaa tuomarit olivat kotimaassa ja tuomarointi tapahtui internetin välityksellä. Edellinen ennätys oli tehty kuudella hyppääjällä.

Hypyssä oli mukana Pasi Pirttikoski, Markus Rytömaa, Heikki Kammonen, Matti Pirttikoski, Jari Lehti, Salla Kalsi ja Terhi Lehtonen. Heistä kuusi ensimmäistä edustaa Vesivehmaalla toimivaa Hämeen Laskuvarjourheilijat -yhdistystä ja Terhi Lehtonen Skydive Finland -seuraa, joka toimii Utissa. Hollantilainen Herman Slot toimi kuvaajana ja saksalainen Peter Pfalzgraf oli ennätyksen virallinen valvoja.

Uusimmat uutiset

Tule harrasteilmailun vaara-alueita koskevaan infoon 7.5.

Hallituksen päätöksiä 21.4.2026

Osallistu kuvakisaan: Voittona 500 euron lahjakortti

Ilmailuliiton tukisäätiö myönsi avustuksia

Lentopaikkojen avustukset haettavana

Naiset tekivät tuulitunnelilentämisen Suomen ennätyksen

Lisää uutisia