Taitolennon PM oli taas suomalaismenestys

Julkaistu

Teksti Jukka Jusslin
Kuvat Petri Luhtala ja Anna Luomahaara
Joakim Waismaa (oik.) ja Nils Harald Hansen tankkaavat kisakone Aura Aero Integral R:ää. Waismaa voitti Sportsman-luokan ja Hansen tuli kakkoseksi Intermediatessa. Kuva: Anna Luomahaara
Taitolennon SM- ja PM-kilpailu lennettiin Seinäjoella 23.–24.7. Sää kutisti kilpailun kaksipäiväiseksi, mutta se riitti SM- ja PM-arvojen jakamiseen. Kilpailuun osallistui neljä purjetaitolentäjää ja moottorikoneilla 13 pilottia.
Advanced-luokan Pohjoismaiden sekä Suomen mestaruuden vei Sami Kontio ja Intermediaten Jani Pietilä. Moottorikoneiden Sportsman-luokassa sekä purjetaitolennossa ei jaettu PM-mitaleita koska osanottajia oli vain Suomesta.
Sami Kontio hallitsi korkeinta eli Advanced-luokkaa tuttuun tapaan suvereenisti. Kuva: Anna Luomahaara

 

Jani Pietilä juhli Intremediate-luokassa. Kuva: Anna Luomahaara

 

Tulokset
Purjetaitolento
Advanced-luokka
1. Jukka Pelto-aho SZD-59 Acro
2 Janne Nyyssönen SZD-59 Acro
Sportsman-luokka  
1. Kari Kemppi SZD-59 Acro
2. Tomi Ylinen SZD-59 Acro
Moottorikoneet
Advanced-luokka 
1. Sami Kontio Extra 300L
2. Bendik Johansen Extra 300S (Norja)
3.Robert Obolgogiani Extra 330LX
Intermediate-luokka
1. Jani Pietilä CAP 231
2. Nils Harald Hansen (Norja) Aura Aero Integral R
3. Martti Henriksson Christen Eagle II
Sportsman-luokka
1. Joakim Waismaa Aura Aero Integral R
2. Harri Janakka Zlin 526 F
3. Ari Kutvonen Pitts S-1SS
Kilpailijat ja kisaorganisaatio kokoontuivat yhteiskuvaan ennen palkintojenjakoa. Kuva: Petri Luhtala

MOOTTORILENTO

Kiinnostaako moottorilento? Tutustu lajiin Ilmailuliiton sivuilla. Harrastajaksi pääset opiskelemalla Ilmailuliiton koulutusorganisaatiossa teoriakoulutuksen ja liiton jäsenkerhossa lentokoulutuksen. Ilmailuliiton jäsenyys kannattaa, sillä vakuutamme jäsenemme ja valvomme etujasi. Saat myös kuusi kertaa vuodessa ilmestyvän Ilmailu-lehden. Tule mukaan ja liity jäseneksi!

Ilmailu-lehden artikkelit

Varkauden Lentokerho ry kehittää nuorisotoimintaa

Keski-Suomen Ilmailijat haluavat pysyä ilmassa

ATO-lupa mahdollistaa mittarilentokoulutuksen ja opettajaseminaarit

Tuomo Kokkonen F5J-liidokkien Suomen mestariksi

Etälennonjohtoprojekti käynnistyi

Järvenpään ja Keravan kerhot esittelivät ilmailua lapsille

Nuoret löysivät purjelennon

Suomen tarkkuushyppääjät MM-kisoissa – täysi joukkue alkaa olla harvinaisuus

Lisää artikkeleita