Radio-ohjatut sähköliidokit F5J SM 1/3

Aika
23.5.2026 - 24.5.2026
0:00
Järjestäjä
FXJ Finland ry
Tuomo Kokkonen
t_kokkonen@kolumbus.fi
Paikka
Mäntsälän lentopaikka (EFMN)
Pipantie 112, 04630 Mäntsälä , Mäntälä
Laji
Kartta latautuu...

Mäntsälä 23-24.5.2026

BULLETIINI #1 22.3.2026

English summary: F3J Finnish Championship 1/3 2026 will be arranged on Mäntsälä (EFMN), Finland, on 23-

24.5.2026. Foreign visitors are welcome. Please contact organizer for further details and discussion (email:

t_kokkonen@kolumbus.fi).

Kilpailu

FXJ Finland ry järjestää F5J-luokan vuoden 2026 Suomenmestaruuskilpailun osakilpailu 1/3.

Ajankohta

23-24.5.2026. Briefing lauantaina klo 10.30, ensimmäinen ryhmä starttaa 11.00. Lauantaina F5J kilpailun ohessa lennätetään F3K kilpailu siten, että ensin lennätetään kaksi F5J kierrosta, jonka jälkeen kaksi F3K kierrosta jne. Lauantaina viimeinen kierros aloitetaan viimeistään klo 18:00.

Sunnuntaina lennätetään ainoastaan F5J kierroksia siten, että lennättäminen aloitetaan klo 10.00. Fly off pyritään aloittamaan viimeistään klo 15.00. Sekä lauantaina että sunnuntaina pidetään lounastauko kilpailunjohtajan päätöksen mukaan.

Sijainti

Mäntsälän lentopaikka (EFMN), Pipantie 112, 04630 Mäntsälä (Muista noudattaa Pipantien nopeusrajoitusta 30/15km/h!)

Säännöt ja kilpailun kulku

Kilpailussa noudatetaan voimassa olevia FAI F5J sääntöjä seuraavin paikallisin lisäyksin tai

muutoksin:

– Moottorin uudelleenkäynnistävän FAI-loggerin ohjelmistoversion käyttö on sallittua
– Laskusuunta on vapaa

Kilpailijalla on oltava voimassa oleva FAI-kilpailulisenssi sekä esim. SIL:n jäsenyyteen kuuluva kolmannen osapuolen vastuuvakuutus tai sitä vastaava muu vakuutus.

Kilpailussa pyritään lennättämään 12 kierrosta sekä 3 fly off -kierrosta.

Kilpailunjohtaja Petri Kantola

Pisteiden syöttö

Kilpailussa käytetään eScoring-pistesyöttöä. Tätä varten ja kilpailun kulun jouduttamiseksi kilpailijalla toivotaan olevan oma älypäätelaite. Pistesyötön url-linkki pyritään lähettämään kullekin osallistujalle ennakkoon mikäli tarvittavat tiedot (sähköpostiosoite) ovat olemassa.

Taajuudet

Mikäli kilpailija ei käytä 2,4 GHz taajuusalueen radiolaitteita, on ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitettava vähintään kaksi (2) vaihtoehtoista radiotaajuutta.

Osallistumismaksu

Osallistumismaksu on 20€ / seniori, juniorit (enintään 18 v) ja ensimmäistä kertaa F5Jkilpailuun osallistuvat ei osallistumismaksua.

Maksu 17.5 mennessä FXJ Finland ry:n tilille FI11 5750 0120 4427 11. Kilpailupaikalla ilmoittautuessa on kyettävä todistamaan em. maksusuoritus.

Mikäli haluat maksaa kilpailupaikalla, varaa mukaan tasaraha 25€ (5€ enemmän kuin tilille maksettaessa)

Kenttämaksu

Kenttämaksu 10e/päivä maksetaan Porvoon ilmailukerhon tilille FI13 5780 3820 2125 86.

Maksun viitteeksi ”kenttämaksu 23-24.5”. Porvoon ilmailukerhon jäsenten ei tarvitse maksaa kenttämaksua.

Porvoon ilmailukerho tarjoaa osallistujille pizzalounaan molempina päivinä sekä buffettarjoilun (kahvia, juotavaa sekä pientä syötävää). Kentällä on kilpailijoille käytössä sääsuoja kalustolle ja verkkovirta.

Ilmoittautuminen

Ilmoittautuminen 17.5. mennessä sähköpostiosoitteeseen fxj.finland@gmail.com

Ilmoittautumisen yhteydessä on kerrottava seuraavat tiedot:

– Nimi
– Kerho
– Vähintään 2 lähetystaajuutta (tai 2.4 GHz)
– FAI-lisenssin numero
– Sähköpostiosoite

Paikan päällä ilmoittautuminen ei ole mahdollista.

Tulokset

Tulokset julkaistaan lennokit.net –keskustelupalstalla sekä FXJ Finland-Facebook –ryhmässä.

Palkinnot

Kolme parasta palkitaan.

Muuta

Ota mukaan toimiva sekuntikello ja kynä. Lisätietoja Petri Kantola 0400-910203.

GPDR

Huomioi seuraavat tietosuojaan liittyvät asiat.

Ilmoittautuessasi kilpailuun hyväksyt, että nimesi julkaistaan lähtö – ja tuloslistalla ellet sitä erikseen kiellä (GDPR) ja lisäksi lähtö – ja tulostietoja voidaan luovuttaa esimerkiksi median käyttöön ja tilastointiin. Tietoja voidaan julkaista vapaasti, julkaisijoina ovat esimerkiksi kilpailun järjestäjä, Suomen Ilmailuliitto ja kansainvälinen Ilmailuliitto FAI sekä Suomen Olympiakomitea. Tulostietoja säilytetään määräämättömän ajan. Muita ilmoittautumisen yhteydessä kerättyjä henkilötietoja säilytetään niin kauan kuin on tarpeellista. Ilmoittautuneilla on oikeus rajoittaa tietojensa käyttöä ja kilpailijaa pyydetään ilmoittamaan mahdollisista henkilötietoihinsa liittyvistä rajoituksista ilmoittautumisen yhteydessä. Tietojen rajoittaminen voi estää pääsyn kilpailuihin.

Seuraavat tapahtumat

Tapahtumakalenteri

ma
ti
ke
to
pe
la
su
m
t
k
t
p
l
s
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
02 touko
2.5.2026    
10:00 - 16:00
Varkauden Lentokerho ry järjestää yksipäiväisen Fly In -tapahtuman. Fly-In EFVR Joroinen, kutsu piloteille Varkauden Lentokerho kutsuu ilmailijat viettämään kerhon 65-vuotisjuhlapäivää Joroisten lentopaikalle (EFVR) lauantaina 2.5.2026. [...]
Tapahtumat 2.5.2026
2.5.2026
79600 Joroinen