Tapio Hanhilammi voitti F1A-liidokkiluokan Euroopan mestaruuden

F1Q:n kolmosjoukkueen jäsenet ovat Petri Pitkänen (vasemmalla) ja Matti Lihtamo. Joukkueenjohtaja on Ari Kutvonen. Luokan F1Q sähkölennokkien hopeamitalisti on Tapio Linkosalo ja F1A:n Euroopan mestari Tapio Hanhilammi. Kuva: Jussi Karonen

Vapaastilentävien Euroopan mestaruuksista kilpailtiin heinäkuun viimeisellä viikolla Prilepissä, Pohjois-Makedoniassa. Suomen mitalitili aukesi jo maanantaina sähkölennokkien luokassa F1Q, kun Tapio Linkosalo sijoittui hopealle, Petri Pitkänen oli kilpailun neljäs. Menestystä täydensi joukkuepronssi joukkueella Linkosalo, Pitkänen ja Matti Lihtamo.

Kilpailu jatkui keskiviikkona liidokkiluokassa F1A. Liidokkien Euroopan mestaruuksista kilpailtiin heikkotuulisessa mutta erittäin haastavassa olosuhteissa. 82 kilpailijasta 26 selvitti seitsemän peruskierrosten lentoa, mukana Suomesta Tapio Hanhilammi ja Jari Valo.  Hanhilammi onnistui saavuttamaan tavoitelentoajan myös kuuden ja kahdeksan minuutin fly-off-lennoilla. Näistä jälkimmäinen lensi reippaassa iltatuulessa 4,4 kilometrin päähän. Myös tanskalaisen Jes Nyhegnin lennokki lensi tavoitellut 8 minuuttia, mutta se osoittautui tarkastuksessa 12 grammaa liian kevyeksi. Hanhilammesta tuli F1A-liidokkiluokan Euroopan mestari.

Suomalaisten tuloksia

Luokka F1A liidokit

1. ja Euroopan mestari Tapio Hanhilammi

Luokka F1Q sähkölennokit

2. Tapio Linkosalo

4. Petri Pitkänen

F1Q joukkuekilpailu

3. Linkosalo, Pitkänen, Matti Lihtamo

 

Uusimmat uutiset

Liitto: Ei terveydentilavaatimusta liitimillä tehtyihin tandem-lentoihin

Radioiden kanavaväli muuttuu – varmista laitteesi kunto jo ensi keväänä

Hallituksen päätöksiä 9.9.2026

Sauli Salmela voitti purjelennon maaliinlaskun SM-kisat

Kupumuodostelmahyppääjät tekivät uuden Suomen ennätyksen

Pohjoismaiden ilmailuliitot kokoontuivat jälleen yhteen Norjassa

Lisää uutisia