Jukka Holttinen hyppää tandemeja työkseen Thaimaassa

Julkaistu

Teksti Pasi Pirttikoski
Kuvat Pasi Pirttikoski, Jukka Holttisen arkisto
Kuvaajakin voi leikkiä ja lentää. Holttinen otti kuvan käsikamerallaan heti koneesta hyppäämisen jälkeen. Kuva: Jukka Holttinen

Thaimaa on monelle suomalaiselle tuttu lomakohde. Vähemmän tunnettua on, että Thaimaa on myös ilmailu- ja laskuvarjohyppypaikka. Kirjoittajalle tuli mahdollisuus tutustua paikalliseen ilmailukulttuuriin. Samalla pääsin tapaamaan kokeneimman suomalaisen laskuvarjohyppääjän, Jukka Holttisen.

Jukka Holttinen (51) on aloittanut hyppäämisen Kanta-Hämeen Laskuvarjourheilijoissa Räyskälässä. Sen jälkeen pitkä tie on vienyt hänet tandemhyppymestariksi Thai Sky Adventures hyppykeskukseen Nongkhon lentokentälle. Holttinen hyppäsi ensin tandemmestarina Floridassa ja sitten Hollannissa. Reppumatkalla Thaimaassa hänelle tarjoutui mahdollisuus aloittaa hyppyura siellä – ja sille tielle hän jäi.

Nongkho sijaitsee reilun puolen tunnin matkan päässä Pattayalta. Bangkokista matka kestää reilun tunnin. Holttinen on ensimmäinen suomalainen, joka on rikkonut 20 000 hypyn rajan. Tuo hyppymäärä tuli täyteen tapaninpäivänä 2025. Niistä tandemhyppyjä oli 18 201, mutta nyt niitä on jo reilut 500 enemmän!

Laskeutumisalue on kiitotien oikealla puolella. Alastuloalue on tasainen, mutta melko kova. Kuva: Jukka Holttinen

 

Jukka Holttinen tyypillisessä vapaapudotusasennossa. Hänellä ei ole kypärää vaan nahkainen hyppypäähine eli huuva. Kuva: Jukka Holttisen arkisto

 

Tuhat tandemia kuussa
Thai Sky Adventures toimii pienellä lentokentällä, jossa on noin 750 metriä pitkä kiitotie. Kiitotien eteläpuolella on vesialue. Kentällä ei ole käytännössä hyppytoiminnan lisäksi muuta ilmailutoimintaa. Sunnuntaina aamusta kentällä on RC-lennokkitoimintaa ja joskus iltaisin lentää moottoroituja varjoliitimiä. Hallissa on pari gyrokopteria ja ultrakevytlentokonetta, mutta niillä ei paljoa lennetä.

Hyppykeskus on toiminut kyseisellä paikalla vuodesta 2013 alkaen. Tällä hetkellä konekalustona on kaksi Pilatus Porteria. Samanlainen hyppykone oli myös Suomessa Suomen Laskuvarjokerholla sen toimiessa 1980-luvulla jo lakkautetulla Malmin lentokentällä. Vielä helmikuussa hyppykeskuksella oli käytössään kolmaskin hyppykone, eli Quest Kodiak 100.

Thai Sky Adventures on aktiivinen hyppykeskus. Siellä hypätään vuodessa enemmän hyppyjä kuin koko Suomessa. Normaalipäivänä käytössä on yksi kone, josta hypätään kaikkia hyppyjä – tandemeita, oppilaita ja hupihyppyjä. Tarvittaessa otetaan toinen kone käyttöön, ensimmäinen on tandemeille ja toinen muille hyppääjille. Tämän tekstin kirjoituspäivänä tandemeita kentällä hypättiin 81! Tänä vuonna Thai Sky Adventuresissa on pudotettu keskimäärin 1 000 tandemia joka kuukausi. Normaalipäivänä tandemeita on 20–30. Vertailun vuoksi koko viime vuoden aikana Suomessa hypättiin 1693 tandemia.
Thaimaassa kelit suosivat, sillä hyppäämään päästään liki joka päivä. Hyppykeskus on siten auki käytännössä aina. Pukeutuminenkaan ei ole ongelma sillä Thaimaassa on aina t-paitakeli.

Suomalaiskolmikon, Pasi Pirttikosken, Jukka Holttisen ja Matti Pirttikosken takana näkyy matkustajakone, jonka ympärille hyppykeskus on rakennettu. Kuva: Pasi Pirttikoski

 

Säännöt poikkeavat suomalaisista
Hyppykeskus toimii USPA:n (United States Parachute Association) sääntöjen mukaisesti. Varavarjolla on kuuden kuukauden pakkausjakso ja painelaukaisija AAD on pakollinen kaikille. Keskuksella on myös varjokokonaisuuksia vuokrattavana.
Meillä oli mukana omat pääkupumme, joten vuokrasimme vain valjaat keskuksesta. Kuvun vaihto sujui ongelmitta omatoimisesti. Varustevuokraan kuuluu päävarjon pakkaus. Normaalit hyppykorkeudet ovat 5 500 ft ja 13 000 ft.

Paikalliset määräykset eivät rajoita tandemhyppääjien ikää. Hyppykeskuksen omistaja on kuitenkin laittanut rajaksi 10 vuoden iän sekä 25 kilon painon. Suomalaisittain katsottuna alaikäisiä hyppääjiä on kuukausittain.

Hyppykeskus on iso työnantaja. Tandemhyppymestareita ja kuvaajia on 12, joista normaalisti puolet on kerralla töissä. Lisäksi manifestissa ja vastaanottopisteessä työskentelee useita henkilöitä. Eikä sovi unohtaa pakkaajia, lentäjiä sekä omaa riggeriä, joka pitää huolta laskuvarjoista. Autonkuljettajia ja lentokonemekaanikkojakin on muutama. Siten normaalipäivänä töissä on yli kaksikymmentä henkilöä.

Samassa rakennuksessa missä hyppykeskus toimii, on myös kaksi ravintolaa. Paikalle tultaessa ensimmäisenä näkyy terassilla oleva NAMC YS-11 lentokone. Itse rakennus on rakennettu tolppien varassa olevan koneen ympärille. Kyseessä on harvinainen, Nihon Aircraft Manufacturing Corporationin Japanissa valmistama potkuriturbiinikone. Koneita tehtiin 182, ja muutama niistä lensi Phuket Airin väreissä. Käyntihetkellä koneen ohjaamo oli ehjä mutta itse matkustamotila oli tyhjänä. Kyseisen koneen tunnus on HS-KVU.

Asiakasvirta hoidetaan tehokkaasti
Normaalin asiakkaan päivä alkaa hotelliaamiaisella. Sen jälkeen hän hyppää hyppykeskuksen lähettämään pikkubussiin, jolla siirrytään lentokentälle tarvittaessa muiden hotellien kautta keräten muita hyppääjiä. Kentällä on edessä paperityöt, eli vastuuvapautuksen myöntäminen ja tarvittaessa maksujen maksaminen.

Lyhyen odottelun jälkeen tandemmestari tulee paikan päälle ja opastaa valjaiden päälle laiton sekä antaa lyhyen koulutuksen itse hyppyyn. Sitten onkin edessä kävely koneelle, koneeseen nousu ja itse hyppy.

Laskeutuminen tapahtuu alastuloalueelle, josta on paluukuljetus avolava-autolla. Varusteet otetaan päältä hyppykeskukselle tultaessa. Hypyistä jaetaan diplomit, ja tilatut videot tai kuvat toimitetaan välittömästi hypyn jälkeen asiakkaalle sähköisesti.
Kuljetus takaisin hotellille tapahtuu pikkubusseilla. Normaalisti koko tapahtuma on ohi neljässä tunnissa.

Pääsääntöisesti asiakkaat eli tandemhyppääjät ovat varanneet hypyn verkkosivujen kautta ja heidät haetaan Pattayalta sovitusta hotellista. Myös kyyti pääkaupunki Bangkokista onnistuu ja sieltä noudetaan asiakkaita pikkubussilla noutopaikkana toimivan hotellin piha-alueelta. Meno-paluu Pattayalta kuuluu hypyn hintaan, mutta Bangkokin kyyti maksaa 500 bahtia. Asiakkaiden kuljettamiseen Pattayalta on neljä pikkubussia ja Bangkokin suunnalla yksi.

Tandemhyppymestari Holttinen (vasemmalla) antaa ennen hyppyä nopean, 5–10 minuuttia kestävän koulutuksen asiakkaalle. Kuva: Pasi Pirttikoski

 

Hyppykeskuksella riittää kalustoa. Kuvassa on tandem- ja vuokrareppuja. Kuva: Jukka Holttinen

 

Hyppymestari voi hypätä vartin välein
Tandemhyppymestari Jukka Holttinen herää työpäivänä kotonaan Pattayalla noin kello kuusi. Pikaisten aamutoimien jälkeen hän kävelee tapaamispaikalle, josta nousee pikkubussiin. Samalla pikkubussilla tulee myös muita työntekijöitä. Matkalla kentälle pysähdytään kaupassa, josta ostetaan päivän eväät. Hyppykeskus avautuu kahdeksalta. Kentällä tulon jälkeen Holttinen tarkistaa päivän tiedossa olevan ohjelman ja varmistaa käyttämänsä varjot. Samalla Holttinen kirjaa tuulitiedot hyppääjien näkyville. Ensimmäiset asiakkaat odottavat usein jo odotustilassa.

Lentäjä saapuu usein omalla koneella kentälle ja tarkistettuaan hyppykoneen on ensimmäisen pokan, eli hyppylennon vuoro. Silloin kello on noin puoli yhdeksän.

Tandemmestareille on jaettu asiakkaat niin, että hypyt tapahtuvat joka toisella pokalla. Käytännössä alastulon jälkeen hyppymestari palaa omalla kuljetuksella auton kyydissä hyppykeskukselle ja alkaa valmistautua seuraavaan hyppyyn. Hyppyjen väli on sitten vain 15–20 minuuttia, mikäli käytössä on kaksi konetta. Hyppyjen välissä voi nauttia pikaisesti jotain välipalaa, mutta ruokailuun ei käytännössä ole mahdollisuutta. Hyppypäivä päättyy normaalisti kolmen ja viiden välillä.

Tätä kirjoittaessa Holttinen oli hypännyt viimeisen viiden päivän kuluessa 51 tandemhyppyä! Koulutetut pakkaajat pakkaavat käytetyt varjot uudelleen. Pääosalla heistä ei ole hyppykokemusta ollenkaan. Holttinen palaa kotiansa joko keskuksen pikkubussilla tai omalla moottoripyörällä, jos hän oli sillä aamulla tullutkin.

Jukka Holttinen kiristelee valjaitaan ennen päivän neljättä hyppyä. Kuva: Pasi Pirttikoski

 

Holttinen toimii yrittäjänä
Jotta Thaimaassa pystyy työskennellä, pitää olla työviisumi. Se pitää hankkia etukäteen samoin kuin erillinen työlupa. Työluvan hakee työnantaja. Viisumi on voimassa 90 päivää. Tämän takia Holttinen matkusti kolmen kuukauden välein ulkomaille kuten Laosiin ja jopa Japaniin saakka.

Tandemhyppymestareille ilmailulääkärin todistus on pakollinen.
Holttinen perusti vuonna 2006 oman yrityksen. Yrityksen on palkattava neljä thaimaalaista yhtä ulkomaalaista työntekijää kohden. Niinpä Holttinenkin on palkannut neljä paikallista. Käytännössä he työskentelevät hyppykeskuksella.

– Kirjanpitäjä on melkein pakollinen. Byrokratiaa on paljon ja se on aikaa vievää. Paikalliselle kirjanpitäjälle asiointi helpompaa ennen kaikkea kielen takia. On parempi, että paikallinen luottohenkilö hoitaa viralliset asiat, Holttinen kertoo.

– Tämä aika olisi myös pois työnteosta, eli se kirjanpitäjä maksaa itsensä takaisin, hän jatkaa.
Holttisen yrityksellä on omat nettisivut sekä toimipiste Pattayalla. Pääosa hänen asiakkaistaan on intialaisia.

– Onhan tämä hieno paikka, aina on keliä ja hyppääjiä. Näin niitä hyppyjä kertyy huomaamatta, Holttinen toteaa lopuksi.

Thai Skyn Portteri siirretään yön ajaksi hangaariin suojaan. Siirrot tehdään pienillä traktoreilla. Kuva: Jukka Holttinen

 

Thaimaassa on lentokoneravintola ja ilmailumuseoita

Hyppäämään pääsee ainakin kolmella eri kentällä. Jutun Thai Sky Adventuresin lisäksi pohjoisessa Chiang Main kaupungissa toimii Skydive Thailand. Skydive Thailand käyttää NZ Aero PAC 750 konetta. Pattayan eteläpuolella toimii DZ Thailand. Heillä on käytössä kaksi Quest Kodiak 100 konetta.

Ilmailua voi harrastaa myös ilmailematta käymällä esimerkiksi ilmailumuseossa. Thaimaan Ilmavoimien museossa on nähtävissä kymmeniä lentokoneita ja lentäviä laitteita. Mukana on harvinaisuuksia sekä tutumpaa kalustoa. Museon vieressä on lentokonepuisto, jossa on kerrottu tekstein ja kuvin Thaimaan sotilasilmailun historiasta. Molemmat kohteet ovat ilmaisia.
Bangkokin kansainvälisen lentokentän lähellä on käymisen arvoinen kahvilaravintola. Se on nimittäin rakennettu oikeaan Jumbojettiin, eli Boeing 747–400 koneeseen. Entinen Orient Thai Airlinesin kone on siirretty kentän ulkopuolelle ja sen sisälle on rakennettu hieno kahvilaravintola. Omistaja, entinen koneen kapteeni, on joskus esittelemässä konetta ja sen historiaa.

 

Jukka Holttinen
DZ manager, tandemhyppymestari ja tarvittaessa kuvaaja
BASE hyppyjä 122, CF hyppyjä 130, kuvaushyppyjä 700+
Yhteensä 10 varavarjokeikkaa
1991 ensimmäinen laskuvarjohyppy
2000 tandemhyppymestarikurssi
2017 10 000 hyppyä
2018 10 000 tandemhyppyä
2022 15 000 hyppyä
2023 15 000 tandemhyppyä
2025 20 000 hyppyä

Ilmailu-lehden artikkelit

Tunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Naiset lensivät tuulitunnelilentämisen Suomen ennätyksen

Satavuotias Harmon-patsas muistuttaa ilmailun kultaisesta ajanjaksosta

Tom Arppe lentää ja kehittää Nummelaa

Tällainenko olisi sähköinen matkani vuonna 2036?

SIL16-lupa uudistuu

Aircombat-huiput kohtaavat Jämillä: sekunnit ratkaisevat ilmataistelussa

Ilmakuvaus arkipäiväistyi: Dronen valinta vaikuttaa lopputulokseen

Lisää artikkeleita