Lockheed Martinin tuotantolaitoksessa Teksasin Fort Worthissa järjestettiin 16.12.2024 tilaisuus, jossa julkistettiin Suomen ensimmäinen F-35A Lightning II -hävittäjä. Tilaisuuteen osallistui Yhdysvaltojen ja Suomen hallituksen ja sotilasjohdon edustajia. Tämä aloittaa uuden aikakauden Suomen ilmapuolustuksessa ja vahvistaa strategisia transatlanttisia suhteita.
—Suomi on Naton jäsen ja sitoutunut toimimaan luotettavana puolustustoimijana pohjoisella alueella, sanoo Suomen puolustusministeri Antti Häkkänen.
—Suomi investoi voimakkaasti teollisiin kyvykkyyksiinsä teollisen yhteistyön kautta. Uskomme, että investointimme ja korkeatasoinen puolustusteollisuutemme voivat hyödyttää F-35-ohjelmaa paitsi paikallisesti myös maailmanlaajuisesti, hän jatkaa.
Kenraalimajuri Timo Herranen sanoo, että Suomen toimintaympäristössä selviytymiskyky, vaikuttamis- ja yhteistoimintakyky ovat välttämättömiä ominaisuuksia.
—F-35:n suorituskyky kaikilla näillä osa-alueilla on vertaansa vailla, ja hävittäjä nostaa puolustuskykymme täysin uudelle tasolle. Odotamme innolla F-35-koneiden käyttöön ottamista ensi vuonna, Herranen sanoo.
F-35:n on valinnut 20 liittolaismaata, joista 13 on Euroopassa. Hävittäjä on aktiivisessa palveluskäytössä 16 maan asevoimissa maailmanlaajuisesti. Suomen F-35-koneet vahvistavat Puolustusvoimien eri puolustushaarojen yhteistoimintaa ja yhdistävät suorituskykyjä eri toimintaympäristöissä, mikä parantaa Suomen ja sen Nato-liittolaisten tilannekuvaa.
—F-35 on jatkuvasti osoittanut kykynsä torjua uhkia ja päihittää vastustaja taistelutilanteissa. Se antaa Suomen Ilmavoimille ratkaisevan edun maan suojelemisessa ja vahvistaa liittolaismaiden kumppanuutta Pohjoismaissa ja laajemmin. F-35-ohjelma muodostaa tehokkaan integroidun pelotteen verkoston, joka edistää liittolaisten yhteistyötä, teollista osaamista ja turvallisuutta, Greg Ulmer, Lockheed Martinin Aeronautics-liiketoimintayksiköstä vastaava johtaja sanoo.
Suomen teollisuus on osa yli 1 900 F-35-toimittajan maailmanlaajuista verkostoa. Lockheed Martin on tehnyt yhteistyötä yli 30 suomalaisen yrityksen ja korkeakoulun kanssa tarjoten huipputeknologiaa ja -osaamista, jotka edistävät Suomen ilmailu- ja avaruusalan innovaatioita ja kasvua.
Ensimmäinen hävittäjä luovutetaan Suomen ilmavoimille alkuvuodesta 2026, ja se sijoitetaan Ebbingin lentotukikohtaan Arkansasiin, missä F-35A-lentäjät koulutetaan. Suomi hankkii 64 F-35A-hävittäjää, mikä tekee Suomen F-35-laivueesta Pohjois-Euroopan suurimman. Ensimmäiset koneet saapuvat Suomeen ensi vuonna.
Tällä hetkellä eri puolilla maailmaa on käytössä yli 1 270 F-35-hävittäjää, ja F-35:llä on lennetty yhteensä yli miljoona lentotuntia. F-35-hävittäjät operoivat tällä hetkellä 50 tukikohdasta käsin ympäri maailmaa, ja kymmenen maata operoi hävittäjiä omalla maaperällään. F-35-hävittäjillä on ratkaisevan tärkeä rooli ilmaherruuden varmistamisessa tulevina vuosikymmeninä vihollisten kehittäessä kyvykkyyksiään ja vanhempien hävittäjämallien ikääntyessä.






