Vantaa rajoittaa rakentamista lentomelualueilla

Julkaistu

Teksti Tuomas Massinen/Vantaan Sanomat
Kuvat Vantaan kaupunki

Lentomelu rajoittaa rakentamista Vantaalla tulevaisuudessa aiempaa enemmän. Kaupungin tuoreen yleiskaavaluonnoksen mukaan Vantaan lentomelualueet laajenevat hieman nykyisestä, Vantaan Sanomissa kerrotaan.

– Vanhan ja uuden yleiskaavan lentomeluvyöhykkeissä ei ole kokonaisuutena suuria eroja, mutta joissain kohdissa löytyy selviä eroavaisuuksia: melualueiden muutokset vaikuttavat rakentamiseen eniten Kivistössä ja Voutilan kyläseudulla, kertoo Vantaan kaupunkisuunnittelun suunnittelija Anna-Mari Kangas.

Päivitettyjen lentomelukäyrien taustalla on Finavian 2008 tekemä ympäristölupahakemus. Finavia haluaa suurentaa melualueita, koska ennusteen mukaan lentoliikennemäärät tuplaantuvat nykyisestä.

Kivistössä, Vierumäessä, Koivuhaassa, Vantaanlaaksossa ja Martinlaaksossa laajenee 55–60 desibelin lentomelualue. Tällä vyöhykkeellä ei sallita uusia asuinalueita eikä ”uusia herkkiä toimintoja”, kuten kouluja, päiväkoteja ja hoitolaitoksia. Siellä voidaan kuitenkin toteuttaa hieman täydennysrakentamista.

Vanhassa, 2008 voimaan tulleessa Marja-Vantaan osayleiskaavassa Kivistön keskustan asuinalueet rajattiin silloisen 55–60 desibelin lentomelualueen ulkopuolelle. Nyt kuitenkin keskustan melualue levenee Tikkurilantien kohdilta 200 metriä pohjoiseen kehäradan suuntaan.

Kankaan mukaan kaupunki tahtoo silti yleiskaavassa varmistaa, että loputkin Kivistön keskustan rakennussuunnitelmista saatetaan loppuun. Siksi lentomelun laajenemisalueelle tulee lisämääräyksiä, jotka takaavat riittävät meluntorjuntatoimet rakennuksissa ja ulko-oleskelupaikoissa. Esimerkiksi kerrostaloasuntojen parvekkeet tulee lasittaa ja ulkoalueita kattaa.

– Kivistön keskustan taloissa on jo aiemmin vaadittu tiukempaa ääneneristävyyttä kuin muilla 50–55 desibelin alueilla, koska lentomelun on ennakoitu voimistuvan tulevaisuudessa, Kangas huomauttaa.

Uuden melualueen takia osaan Kivistön keskustaa ei saa myöskään rakentaa pientaloja.

– Niissä pihat ovat tärkeä osa asumista ja niitä on vaikea suojata lentomelulta, Kangas perustelee.

Voutilassa, osassa Koivuhakaa ja Vantaanlaakson pohjoisosassa taas laajentuu suurempi, yli 60 desibelin lentomelualue. Käytännössä meluvyöhyke kattaa koko Voutilan kylän. Yli 60 desibelin vyöhykkeelle ei saa rakentaa uusia asuintaloja tai “herkkiä toimintoja” eikä täydennysrakentamistakaan sallita.

– Alueille on voinut aiemmin tehdä täydennysrakentamista, mutta nyt vain korjausrakentaminen ja tuhoutuneen talon korvaaminen on sallittua.

Lievempi 50–55 desibelin alue laajenee Länsi-Vantaalla. Sinne voidaan sijoittaa uusia asuinalueita ja ”herkkiä toimintoja”. Kangas kertoo, etteivät uudet meluvyöhykkeet kaada merkittäviä rakentamissuunnitelmia Vantaalla.

– Sen sijaan Tuusulassa Rykmentinpuiston osayleiskaavassa osa rakentamisalueista piti kumota. Vantaalla ei aiota rakentaa uusia isoja asuinalueita, vaan tarkoitus on tiivistää nykyisiä keskuksia.

Vantaalle tulee myös lentokoneiden laskeutumisvyöhyke, joka kattaa kiitoteiden suuntaisen alueen Länsi-Vantaalla. Kiitoteiden jatkeilla laskeutuvien koneiden melu on paikoin kovaa melualueiden ulkopuolellakin. Vyöhykkeen äärelle rakennettaville asuintaloille asetetaan jatkossa ääneneristysvaatimuksia.

Ilmailu-lehden artikkelit

Niina Walveranta perusti lentokoulun Nummelaan

Askel auringonlaskuun

Harrasteilmailun D-alueet säilyvät – edessä tarkennus ja “suursiivous”

Ilmatila 2027: tiivis talvi neuvotteluja harrasteilmailun ilmatilan turvaamiseksi

Poikkeuslupa turvaa vanhojen lupakirjojen muuntamisen

Miehittämättömän ilmailun läheltä piti -tilanteet ovat vähentyneet

Yhdistyksen varat eivät kuulu jäsenille vaan sääntöjen määräämään käyttöön

Saapuvat: Ilmailun uutisia

Lisää artikkeleita