Yhteistyössä on voimaa

Julkaistu

Teksti Kari Martiala
Kuvat Timo Porthan

”Hyvän ilmailu­harrastekulttuurin edistäminen ja sen vieminen eteen­päin seuraaville harrastajapolville on paikallisseurojen ja kerhojen tärkeä tehtävä.”

 

“Ilmailuyhteisö on hyvin tiivis, meillä on välittömät suhteet ja voimme keskustella kaikista asioista. Ilmailun turvallisuus onkin erittäin hyvällä tasolla”, Trafin pääjohtaja Mia Nykopp kiittää.

Tapaamme Trafin pää­johtajan Mia Nykoppin kanssa Suomen Ilmailumuseon tiloissa, Vantaan Aviapoliksessa. Pohdimme harraste­ilmailun ja Trafin suh­detta, joka on hioutunut vuosien työn ja hyvien henkilösuhteiden an­siosta toimivaksi ja koko ilmailualaa hyödyttäväksi yhteispeliksi.

Yhteistyö Ilmailuliiton kanssa on Nykoppin mu­kaan välitöntä, aktiivista ja mutkatonta.

”On tärkeää tehdä yhteistyötä ja olemme aina val­miita kuuntelemaan Ilmailuliiton asiantuntijoita. Esimerkiksi dronet voisivat olla seuraava isompi asia, josta olisi hyvä keskustella”, Nykopp ehdottaa.

”Trafi on hyvin vahva vaikuttaja eri foorumeilla kansainvälisesti, EU-tasolla sekä kansallisesti. Sik- si on tärkeää, että meillä on välitön yhteys eri liit­toihin, jotta voimme keskustella asioista, joita on käynnissä vaikkapa EU:ssa.”

Eri lajien asiantuntijat on otettava Nykoppin mukaan riittävän ajoissa mukaan keskusteluun.

”Meillä on halu olla korvat höröllämme. Haluamme kuulla, mitä toiveita ja tarpeita har­rastajilla on, ja miten harrastajat näkevät tulevai­suuden. Ilmailuliiton voimavara onkin juuri siinä, että mukana on hyvin erilaisia ja eri ikäisiä harras­tajia.”

Trafin näkökulmasta ilmailun turvallisuus­työkalupakissa on hyvät elementit ja työkalut. Sääntely on aina se viimeinen vaihtoehto turval­lisuusongelmien ratkaisemiseksi, tärkeintä on oikea asenne ja tekeminen. Harrastusilmailussa on näkyvissä selkeä toimintamalli, joka on ilmailijoilla aina selkärangassa asti. Eli kyky tunnistaa uhat ja alentaa riskejä.

Tieto on keskeinen asia viranomaistyössä

Tiedon merkitys korostuu koko ajan ja siksi on tärkeää, että päätösten perustaksi on olemassa säännöllistä, systemaattista pohjatietoa. Trafi kerää poikkeamailmoitusten perusteella ilmailun turvallisuustietoa ja viime vuonna niitä ilmoitettiin vajaat 8 000. Se on ennätyk­sellinen määrä, kiitos hyvän suomalaisen raportointikulttuurin.

”Ilmailu on tässä suhteessa esimerkkinä muille liikennemuodoille. Esimerkiksi me­renkulussa raportointivelvollisuus on otettu käyttöön vasta nyt”, Nykopp sanoo.

Kerättyä turvallisuustietoa käytetään osana Trafin turvallisuusjohtamistyötä. Sen pohjalta muodostetaan turvallisuustilan­teen kokonaiskuva ja nähdään suunta, mihin ollaan menossa.

Tietoa saadaan myös auditoinneista ja tarkastuksista, kuten asematasotarkas­tukset, matkustajailmoitukset, lentotunti­määrät ja muut operaatiotiedot.

Kokoaan suurempi ilmailumaa

Suomen painoarvo Euroopan ilmailuasioista päätettäessä on vahva. Osan siitä muodostaa Trafin ilmailujohtaja Pekka Henttu, joka on Euroopan lentoturvallisuusviraston (EASA) hallintoneuvoston puheenjohtaja. Euroopassa Trafin asiantuntijat edistävätkin Nykoppin mukaan määrätietoisesti ja suun­nitellusti Suomen asioita.

”Suomi on harrasteilmailussa hyvin ver­kottunut ja meillä on hyvät yhteydet euroop­palaisiin järjestöihin. Hyvä esimerkki on ultrakevyiden ilma-alusten painonmuutos, jonka edistämisessä Trafi oli keskeisessä roolissa.”

”Kun Suomen ääntä saadaan Euroopassa kuuluviin, on tärkeää, että meillä on oikeat sisällöt ilmailun toimijoiden näkökulmasta. Siksi on tärkeää, että ymmärrämme liitynnät eri suomalaisiin toimijoihin.”

Harrasteilmailuun on liittynyt jo pitkään kustannustason nousu, joka on osin joh­tunut Euroopan tasolla tehdyistä uusista määräyksistä. Ne ovat vaikuttaneet harrasta­jien toimintaedellytyksiin.

”Trafi haluaa edistää harrasteilmailun osaamista ja turvallisuutta jatkuvasti. Heinäkuussa tulee harrasteilmailun kou­lutusorganisaatioita koskevan määräyksen kevennetty painos. Siinäkin on huomioitu, miten me voimme osaltamme viranomai­sena vaikuttaa harrasteilmailun toiminta­edellytyksiin.”

Pääjohtajana vuoden pesti

Nykoppin pesti Trafin pääjohtajana on mää­räaikainen ja kestää tämän kalenterivuoden loppuun.

Ensi vuoden alussa aloittaa uusi liiken­teen ja viestinnän virasto, jonka pääjohtajan paikka menee hakuun syksyn aikana.

Ilmailupiireissä on kannettu huolta, miten harrasteilmailun intressit ja näke­mykset tulevat uudessa mallissa huomioi­duiksi.

”Ilmailun käy hyvin, niin kuin kaiken lii­kenteen”, Nykopp naurahtaa.

”Me otamme Trafista mukaamme kaiken asiantuntemuksemme, sidosryhmämme ja asiamme. Uusi viranomainen on varmasti vähintään yhtä vaikuttava ja vakuuttava kuin tämä nykyinenkin.”

Nykoppin mukaan on järkevää, että liikenne ja viestintä ovat tulevaisuudessa aikaisempaa tiukemmin sidoksissa. Esimerkiksi dronejen kohdalla taajuus­alueet kuuluvat viestintäviraston nykyiseen vastuualueeseen ja ne ovat keskeisessä asemassa, kun vaikutetaan siihen, miten kansainvälisellä tasolla tullaan ratkaise­maan asioita.

Digi-ilmailu tekee tuloaan

Automaatiota ja digitalisointia on hyödyn­netty ilmailussa jo pitkään, mutta Nykoppin mukaan ilmailussakin on edelleen asioita, joita olisi hyvä katsoa digitalisaation näkö­kulmasta.

”Esimerkiksi kaupallisessa ilmailussa on palvelukokonaisuuksia, joissa digitalisaatio tulee näkymään selvemmin matkailijoille.”

Ilmailu on tulevaisuudessa osa suu­rempaa kokonaisuutta, joka alkaa matkan varauksesta, jatkuu lentomatkaan sekä pa­luuseen takaisin kotiin. Huoltotoiminnassa, lennonsuunnittelussa ja lennonvarmis­tuksessa keskeiset järjestelmät voivat tulla vieläkin älykkäämmiksi. Tiedon saatavuus ja analysointimenetelmät palvelevat turvalli­suustyötä entistä paremmin.

”Digitalisaation, digi-ilmailun, myötä myös miehittämätön ilmailu yleistyy. Sen etenemisvauhti on kuitenkin edelleen arvai­lujen varassa.”

Digitalisaatioon liittyvät myös monet, erityisesti harrastajille tarkoitetut sähköiset palvelut, kuten droneinfo-verkkosivusto. Trafi on lisäksi mukana kehittämässä EASA:n ja ICAO:n kanssa harrastajillekin tarkoitettua sähköistä lupakirjaa.

”Tutkimme ajoneuvopuolen mobiiliajo­kortissa käytettyä tekniikkaa, saisimmeko sähköisen lupakirjan myös ilmailuun.”

Digitalisuutta on käytetty myös ilma-alusten rekisteritietojen hyödyntämisessä. Niitä on saanut jo viime vuodesta lähtien sähköisesti rekisterinumerolla.

”Kuulemme mielellämme kaikista tällai­sista harrastajien tarpeista, joissa palvelu ei ole vielä sähköinen tai digitaalinen”, Nykopp sanoo.

”Suomi on ollut tähän saakka hyvin liberaali dronejen säätelyssä. Jo nyt on kuitenkin selvää, että eurooppalainen drone-säätely tuo lisävaatimuksia”, pääjohtaja Mia Nykopp sanoo.

Dronejen sääntely valmisteilla

Yhdysvalloissa dronet ovat saamassa lupia kaupalliseen pakettien kuljetusliikentee­seen. Nykoppin mukaan Euroopassa ei olla kovinkaan kaukana vastaavasta toiminnasta. Itse asiassa Postilla oli jo vuonna 2015 ko­keilu pakettien kuljettamisesta droneilla ja periaatteessa Suomessa voisi jo nyt tehdä tavarakuljetuksia miehittämättömillä lait­teilla.

”Toki se edellyttää, että infra tukee tätä toimintaa. Jos tällaisesta toiminnasta tulee laajamittaista, on selvitettävä, miten lennon­suunnittelu ja liikenteenohjaus toimivat yh­teen. Lähtökohdat ovat kuitenkin hyvät.”

Euroopassa on jo olemassa luonnos drone-säätelyksi. Siinä määritellään kielto­alueita tai alueita, joissa lennättäminen olisi vapaampaa. Toisaalta se mahdollistaa rajoituksia, mutta antaa myös tilaa uusien tuotteiden testaamiselle.

Suomi on ollut Nykoppin mukaan sää­telyn suhteen edelläkävijä. Rajoituksilla pitää olla selkeät perusteet, mutta turvalli­suudesta ei voida tinkiä. Paraskaan sääntely ei kuitenkaan auta tahallisia vahingontekoja vastaan eikä sääntelyllä saada aikaan oikeata asennetta.

”Drone-harrastajille hyvä asenne on tärkeää, ja Ilmailuliitto on keskeisessä ase­massa ohjaamassa harrastajia oikealle asen­nepolulle. Jotta hyvä asenne siirtyisi niin sanotusti isältä pojalle”, Nykopp sanoo.

Ilmailu-lehden artikkelit

Tiedosta, mitä teet — Yhteisö on tukenasi

Hannu Halonen, ilmailun vaatimaton moniosaaja

Määräenemmistöjen huomioiminen yhdistyksen purkamispäätöstä tehtäessä

Traficom päivitti lentokelpoisuusvaatimukset ultrille ja experimentaleille

Suosaaren lennokkikenttä vaarassa jäädä voimalinjan alle

Ohjeet häirintätapauksissa toimimiseen

Urheilutoimittajat: Nurila on paras ilmailu-urheilija

Santeri Kemppi kuvasi taitolentoselfien 360-kameralla

Lisää artikkeleita