Tunturi-Ilmailijoiden järjestämä perinteinen, jo 40. Suksilentoleiri käynnistyi jo sunnuntaina maaliskuun 30. päivä, kun ensimmäinen kone Lamco Eurocub 912 UL Mk IV OH-U687 saapui Lahti-Vesivehmaan lentokentältä Inariin viiden maissa alkuillasta. Maanantaina tuhruisen kelin vuoksi muutama konekunta joutui jäämään etelämmäksi yöksi, ja he pääsivät paikalle vasta tiistaina.
Tiistain aikana tuli vielä kolme konetta lisää, joten kaikkiaan paikalla oli jo kymmenen konetta paikalliset koneet mukaan luettuna. Ensimmäiset lentoretket suuntautuivat Sevettiin, Pielpajärvelle ja kahden koneen voimin Jäkäläpään epäviralliselle lentopaikalle, joka on ennen ollut Lemmenjoen kullankaivajien käytössä. Tiistaipäivän päätteeksi kuultiin Ari Huuselan esitelmä Vendée Globe -maailmanympäripurjehduksesta.
Valveutuneimmat leiriläiset suuntasivat koneiden keulat kohti Partakkoa ja alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestysautoa, jossa he kävivät suorittamassa kansalaisvelvollisuutensa.
Iltapäivä jatkui koulutuslennoilla Tunturi-Ilmailijoiden Cessna 180 Skywagon OH-CSN:llä ja Piper PA-18-95 Super Cub OH-PEP:llä. Pepille sattui pieni vauriokin, kun kannussuksen lehtijousen yksi lehdistä napsahti poikki, mutta hätä ei ollut minkään näköinen, sillä Pasi Härkönen ja Rauno Ollila korjasivat jousen seuraavan päivän lentoihin mennessä. Osa leiriläisistä joutui lähtemään alkuillasta jo kotimatkalle, mutta iso osa porukasta jäi vielä jatkamaan leiriä.
Torstaipäivä huipentui Matti Jokisen pitämään historiikkiin OH-PEP:n vaiheista ja kitaravirtuoosi Juha Portin esiintymiseen taustanauhojen kanssa tyylillä “mies ja kitara”.
Pilkkiretkiä erämaajärville ja kuppilatiimaa
Perjantai jatkui siitä mihin torstai päättyi, eli koulutuslennoilla ja pilkkiretkillä lentäen erämaajärville. Osa porukasta lensi Vätsärin erämaahan Iso Taimenjärvelle pilkille ja saaliina oli komeita, pilkkiongen mittaisia taimenia. Iltapäivästä toistakymmentä suksilentoleiriläistä lensi yhdeksän koneen laivueella Sevettijärven rantaan ja syömään Sevetin Baariin.
Illansuussa jälleen osa leirille osallistuneista joutui lähtemään kotimatkoilleen autoilla tai Finnairin iltakoneella, mutta leirille vielä jääneiden perjantai-ilta jatkui saunoen Lomakylä Inarin rantasaunalla ja ihastellen taivaalla loimunneita komeita revontulia.
Lauantaina omilla koneilla saapuneiden kotimatkat alkoivat Kemiin, Ouluun, Hailuotoon, Kokkolaan ja Lahteen paikallisten leiriläisten jatkaessa lentämistä ja pilkkireissuja muun muassa Kuortakkijärvelle.
Leirin aikana osallistujilla oli mahdollisuus hankkia muistoksi huokeaan omakustannehintaan todella upea Suksilentoleiri XL -pipo, joka meni kuin kuumille kiville. Viidestäkymmenestä teetetystä piposta jäljelle jäi vain muutama.
Leirin aikana järjestettiin leikkimielinen valokuvauskilpailu, jossa piti käydä kuvaamassa kuudesta eri annetusta kohteesta vähintään viisi. Kuvauskohteet olivat Pielpajärven erämaakirkko, Punainen autiotupa Kaikunuorassa, Kärppäsaaren Kärppätupa, Kahkusaaren autiotupa, Jäkäläpään lentopaikka (EFJP) sekä Hotelli Korpikartano. Kuvaustehtävän onnistuneesti suorittaneiden kesken arvottiin yöpyminen Lomakylä Inarin SaunaSuitessa. Voittajista ei ollut epäselvyyttä, sillä Laura Lehtola ja Erkki Kemppi kiersivät kaikki kuusi kuvauskohdetta muiden jäädessä kolmeen ja neljään kohteeseen. Onnittelut voittajille!
Keskiviikkona tuuli piti koneet maassa
Keskiviikkona lentokeli oli niin tuulinen, että koneet täytyi ankkuroida hyvin jäähän kiinni ja jättää parkkiin. Inarin koululaisille pidetyn reilun tunnin mittaisen esittelyhetken jälkeen moottorikelkat ja reet lastattiin lentäjillä ja ajettiin Ukonkiven lähettyville pilkille ja makkaranpaistoon komeassa mutta erittäin tuulisessa säässä. Saattoipa joku jonkun kalankin saada, mutta kalajutuiksi asti ne eivät päätyneet.
Illan päätteeksi kullankaivaja ja entinen lääkäri Martti Rapeli piti oman esitelmän talvilentämisen vaaroista lääkärin näkökulmasta. Luennon jälkeen ilta jatkui myöhään yöhön Lomakylä Inarin ravintolassa illallisella, jossa paikalla oli peräti 41 ilmailun ystävää.
Torstaina Suksilentoleiri XL laskeutui perinteisesti Ivalon koulukeskus Kaarteen kohdalle esittelemään toimintaa ja konekalustoa. Tämä perinne on antanut kipinän harrastukseen ja ammattiin ilmailun parissa monelle pienelle ja isommallekin nuorelle läpi vuosien.
Ivalojoen jäälle laskeutui yhteensä seitsemän lentokonetta (OH-CGI, OH-CPO, OH-CSN, OH-PEP, OH-SDC, OH-U530 ja OH-U687), joihin Kaarteen oppilaat ja henkilökunta sekä paikalle tulleet kyläläiset pääsivät tutustumaan vajaan kaksituntisen ajan. Esittelypäivän jälkeen koneiden nokat suunnattiin takaisin kohti Inaria ja uusia seikkailuja ja koulutuslentoja.

Yhteenvetona voidaan todeta, että Suksilentoleiri XL oli todellinen menestys, sillä leirillä kävi yhteensä 43 ilmailun harrastajaa eri puolilta Suomea ja aina Alaskaa myöten. Kaikkiaan Lomakylä Inarin leiritukikohdassa nähtiin 11 suksikonetta:
- Cessna 180H Skywagon OH-CER
- Reims F172H OH-CGI
- Cessna A152 Aerobat OH-COJ
- Piper PA-22 Magnum OH-CPO
- Cessna 180 Skywagon OH-CSN
- Maule M-7-235 Super Rocket OH-MIR
- Piper PA-18-95 Super Cub OH-PEP
- Piper PA-18-180 Super Cub OH-POK
- Socata MS.892A Rallye Commodore 150 OH-SDC
- Zlin Savage Cruiser OH-U530
- Lamco Eurocub 912 UL Mk IV OH-U687
OH-U687 oli jälleen kauimpaa leirille osallistunut kone ja molemmat yllä olevat lukemat taitavat olla kaikkien aikojen ennätykset. Lisää valokuvia Suksilentoleiri XL:stä löytyy flyFinland.fi -valokuvaussivustolta, Tunturi-Ilmailijoiden kotisivuilta sekä kerhon Facebook-sivuilta. Käykää tykkäämässä ja ottakaa sivut seurantaan!

Tunturi-Ilmailijoiden kahdella suksikoneella lennettiin viikon aikana liki 25 tuntia ja koneilla suoritettiin 160 lentoonlähtöä ja laskeutumista. OH-CSN vietti aikaa ilmassa liki 13 tuntia ja sillä tehtiin 106 nousua ja laskua, kun OH-PEP:llä lennettiin miltei 12 tuntia ja suoritettiin 54 operaatiota.
Lentotuntien ja -määrien pienemmät lukemat viime kevääseen verrattuna johtuu siitä, että keskiviikkona tuuli oli niin navakkaa ja puuskissa lähes myrskyisää, ettei koneilla ollut mitään asiaa taivaalle. Ennätykset kun on tehty rikottaviksi, niin tavoitteena on lyödä edellä mainitut lukemat kevään 2026 Suksilentoleirillä, jonka ajankohta päätetään myöhemmin tämän vuoden aikana. Tervetuloa lentämään Lapin hohtaville keväthangille keväällä 2026!
Mikä Suksilentoleiri?
- Järjestetään vuosittain maalis-huhtikuun vaihteessa Ivalossa ja Inarissa sekä näiden lähiympäristössä.
- Ensimmäinen Suksilentoleiri pidettiin vuonna 1984 ja sen jälkeen se on järjestetty joka vuosi kahta kevättä lukuun ottamatta, jolloin Suksilentoleiri jouduttiin perumaan COVID-19 vuoksi.
- Perusajatuksena on kouluttaa ilmailun harrastajia turvalliseen talvilentotoimintaan erämaa-alueilla, huomioimaan sääolosuhteet sekä niiden nopeat muutokset, lämpötilat, pitkät etäisyydet ja varustevaatimukset Lapin vaativissa olosuhteissa.
- Lentokoulutus tapahtuu pääsääntöisesti Tunturi-Ilmailijoiden OH-PEP:llä sekä OH-CSN:llä.
- Vapaamuotoinen tapahtuma ja ohjelma muodostuu osallistujien tarpeiden mukaan. Leirin tukikohtana toimii nykyään Lomakylä Inari, aiemmin Ivalossa tukikohtana toimi Alajärven lentosatama ja Ivalon lentokenttä.
- Lisätietoja Tunturi-Ilmailijoiden toiminnasta osoitteessa tunturi-ilmailijat.net








