Turkkilainen isä ja poika löysivät tiensä lennokkikentälle

Julkaistu

Teksti Petri Kantola
Kuvat Petri Kantola
Hüseyin Demirkundak

Kun Hüseyin Demirkundak saapui ensimmäisen kerran Mäntsälän lentopaikalle, hän ei vielä tiennyt, että vierailu johtaisi uuden harrastuksen alkuun. Mukana lennokkiharrastuksessa on Hüseyinin 13-vuotias poika Gökmen Demirkundak.

Turkista Suomeen muuttanut Demirkundak pyörittää yhdessä vaimonsa kanssa yritystä nimeltä Keiki Concept Oy, joka valmistaa design-puutuotteita. Hüseyinin yritys toimii Mäntsälässä, ja hän huomasi kartalta Mäntsälän lentopaikan.

– Kohtasin kentällä mukavia ihmisiä. Eräs kerholainen oli hyvin ystävällinen ja suositteli ottamaan yhteyttä kerhoon, Demirkundak kertoo.

Hän lähetti kerholle sähköpostia ja tapasi myöhemmin puheenjohtajan, joka auttoi häntä harrastuksen alkuun.

Jo nuorempana Turkissa Demirkundak oli kiinnostunut lennokeista, mutta elämä Istanbulissa oli kiireistä. Hänellä oli myös radio-ohjattava Cessna, mutta sen ensilento päättyi huonosti.

Myös Gökmen on innostunut harrastuksesta. Demirkundak kertoo poikansa pelaavan paljon tietokoneella, ja hän halusi innostaa tämän mukaan toimintaan, joka tarjoaa uudenlaisia kokemuksia ja tekemistä.

– Uskon, että harrastus tarjoaa paljon positiivisia elämyksiä myös hänelle, Demirkundak sanoo.

Gökmen Demirkundak

 

Lennokit ovat vastapainoa työlle
– Se vaatii huolellista keskittymistä. Mieli suorastaan lepää ja rentoutuu, kun keskittyy rakentamiseen ja lennättämiseen, hän kuvailee.

Kerhon ja kentän vastaanotto on ollut ratkaisevan tärkeä osa uuden harrastuksen aloittamista. Demirkundak kertoo olleensa ymmärrettävästi hieman ujo tullessaan ensimmäistä kertaa kentälle tapaamaan uusia ihmisiä. Lämmin ja auttavainen suhtautuminen teki kuitenkin vaikutuksen.

– Minulle jäi niin hyvä ja positiivinen olo ensimmäisestä vierailusta, että päätin aloittaa harrastuksen ja liittyä kerhoon.
Kerhossa on keskusteltu pääasiassa englanniksi. Gökmen Demirkundak puhuu jo hieman suomea, ja Demirkundak haluaa oppia kieltä lisää. Hän kokee paikallisen kielen osaamisen tärkeäksi. Toistaiseksi kielimuuri ei kuitenkaan ole haitannut harrastusta.

– Kerhossa on ollut helppoa asioida englanniksi. Kun opin kunnolla suomea, pystyn paremmin jakamaan ajatuksiani ja ideoitani, Demirkundak sanoo.

Harrastus yhdistää ihmisiä
Demirkundakin kokemus muistuttaa siitä, kuinka tärkeä merkitys kerhoilla voi olla myös Suomeen muuttaneille ihmisille. Harrastus voi tarjota paitsi mielekästä tekemistä myös tien osaksi uuden kotimaan sosiaalista verkostoa.

– Tällaiset harrastukset ovat arvokkaita ja tärkeitä, koska ne yhdistävät ihmisiä taustasta riippumatta ja luovat uusia ystävyyksiä. Olen hyvin iloinen voidessani olla mukana tässä kerhossa, hän sanoo.
Erityisesti nuorille lennokkiharrastus voi tarjota paljon eväitä kädentaitojen ja sosiaalisten verkostojen kehittymiseen.

 

Kiinnostuitko lennokeista? Tutustu lajeihin Ilmailuliiton sivuilla. Harrastajaksi pääset opiskelemalla Ilmailuliiton koulutusorganisaatiossa teoriakoulutuksen ja liiton jäsenkerhossa lentokoulutuksen. Ilmailuliiton jäsenyys kannattaa, sillä vakuutamme jäsenemme ja valvomme etujasi. Saat myös kuusi kertaa vuodessa ilmestyvän Ilmailu-lehden. Tule mukaan ja liity jäseneksi!

Tutustu SIL16-lupaan. SIL16 on lennättäjän lupakirja. Se mahdollistaa Ilmailuliiton jäsenelle monipuolisemman harrastustoiminnan mahdollisuudet, kun halutaan harrastaa lennätyspaikkojen ulkopuolella ja toteuttaminen vaatii avoimen kategorian rajoituksista poikkeamista.

Ilmailu-lehden artikkelit

Harrasteilmailun vaara-alueilla sujuvoitetaan yhteistoimintaa

Saapuvat: ilmailun uutisia

Hiljaisuutta ja voimaa – purjelento Alppien yllä

Jämillä lennettiin taas vanhaan malliin

Yhdistyksen jäsenyyttä ei saa pakolla

Harrasteilmailun koulutustietojen kokoamiseen tarvitaan apua

Mittarilento onnistuu myös valvomattomalle kentälle

Lassi Nurila hopealle maailman huippujen joukossa

Lisää artikkeleita