Juhlalentonäytöksen viikonloppu Jyväskylässä tarjosi runsaasti nähtävää kaiken ikäisille ilmailun ystäville. Yleisölle tarjottiin komea kattaus Suomen Ilmavoimien 100-vuotisesta historiasta ja nykypäivästä niin maalla kuin ilmassakin. Myös tulevaisuudesta saatiin viitteitä, kun HX-kandidaateista kolme nähtiin taiteilemassa Tikkakosken taivaalla. Sotilaskoneiden ohella harrasteilmailu esittäytyi laajalla rintamalla.
Juhannusta edeltävä viikonloppu ei olisi voinut sään puolesta olla juurikaan parempi Jyväskylän Tikkakoskella, kun Suomen Ilmavoimien 100-vuotisjuhlavuosi huipentui lentonäytökseen. Kahden päivän aikana yhteensä 26 000 kävijää saivat tutustua ilmavoimien toimintaan ennen ja nyt sekä kurkistaa tulevaisuuden vaihtoehtoihin – kunnioittivathan kaikkien viiden Hornetien seuraajakandidaattien valmistajat tilaisuutta tuomalla omat esittelyosastonsa paikalle.
Näkemistä ja koettavaa riittikin niin maanäyttelyssä kuin ilmassa varhaisesta aamusta iltaan asti. Halukkaat pääsivät myös lentämään joko helikopterilla tai DC-3-yhdistyksen Dakotalla. Lisäksi ennakkolippujen ostajien kesken arvottiin ikimuistoiset palkinnot: onnekkaimmat pääsivät osallistumaan näytökseen Fouga Magisterien kyydissä.
Jos arpa ei suosinut, lentämistä pääsi silti kokeilemaan parissakin simulaattorissa.
Ilmassa 50 konetyyppiä
Lentonäytöksen ohjelma käynnistyi molempina päivinä yleis- ja harrasteilmailijoiden esityksillä. Aamupäivän aikana taivaalla nähtiin muun muassa autogyro Calidus ja moottoroituja varjoliitäjiä. Lentäjä-ässien osuuden avasivat taitolentoryhmä Arctic Eagles sekä Christen Eaglella taituroinut Martti Henriksson.
Puoliltapäivin tilaisuus julistettiin virallisesti avatuksi – lauantaina ytimekkään puheen piti ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Sampo Eskelinen, ja sunnuntaina kunnian sai Ilmasotakoulun johtaja, eversti Mikko Punnala.
Puheiden lisäksi viralliseen osuuteen kuului lippuhyppy, jossa laskuvarjohyppääjä Olli-Pekka Luomajoki toi kentälle tiettävästi kooltaan toistaiseksi maailman suurimman, peräti 15 kilon painoisen Suomen lipun.
Lauantain erikoisuus oli Flying Finn -ohjelmanumero, jossa rallikuski Kalle Rovanperä ja F1-kuljettaja Valtteri Bottas ottivat mittaa toisistaan Hawkien ohjaimissa. Vauhtiammattilaisten keskinäinen kisa päättyi tasapeliin.
Sunnuntaina Hawkin kyytiin pääsi tubettaja Lakko eli Eric Savolainen. Toinen YouTube-tähti, Herbalisti eli Juuso Karikuusi, kannusti kaveriaan maan pinnalta.

Hawkin kyytiin päässyt tubettaja Lakko (vas.) ja häntä maasta seurannut Herbalisti haastattelussa lennon jälkeen.

Laskuvarjohyppääjä Olli-Pekka Luomajoki toi kentälle Suomen lipun.

VL Viima esittäytyi yleisölle.
Menneestä tähän päivään
Iltapäivän ensimmäisessä teemaosuudessa lensivät historiakoneet. Yleisö pääsi nostalgiamatkalle ruotsalaisen Mikael Carlsonin ohjaaman Fokker D.VII:n ja Phil Lawtonin VL Viiman siivillä. Lauantaina sivutuulen vuoksi näytöksestä pois jäänyt Lentotekniikka Kilta ry:n Gloster Gauntlet liittyi joukkoon sunnuntaina Jyrki Laukkasen ohjaamana.

Fokker D.VII -koneen ruotsalainen omistaja Mikael Carlson on itse rakentanut koneensa.
Niiden jälkeen ilmatilan otti kolme sukupolvea ilmavoimien koulukoneita: neljä Saab Safiria, neljä Valmet L-70 Vinkaa sekä niiden peesissä Grob G115E. Lentäjäkoulutus näillä 28:lla käytettynä Britanniasta hankitulla Grobilla on määrä alkaa ensi vuoden alussa.
Ykkösosion vaikuttavimpia esityksiä olivat Fouga Magisterien eteerisen herkkä kaksinlento sekä Saab 35 Drakenin soolo, jossa sekä yleisön tärykalvot että äänivalli olivat koetuksella. Ilmavoimien konehistorian esittelyyn jäi kuitenkin aukko, sillä ennakkoon lentäväksi ilmoitettu MiG-15 joutui jäämään pois näytöksestä koneen rikkouduttua siirtolennolla.
Historiasta kiinnostuneet pääsivät kuitenkin ihailemaan MiGiä maassa. Suomen Ilmavoimamuseon osastolta löytyi muun muassa ilmavoimien ensimmäisen koneen, kreivi Eric von Rosenin lahjoittaman Thulin Typ D:n replika, Bristol Blenheim MK.IV, Messerschmitt Me-109 G6, MiG-21 bis ja Saab J-35 Draken. Niiden lisäksi paikalla oli VL Viiman ja Myrskyn restaurointiprojektien jäseniä, joilta sai kysellä hankkeiden vaiheista ja etenemisestä.

DC-3 Dakotalla järjestettiin yleisölennätyksiä.
Nykykalusto esillä
Menneestä siirryttiin nykyhetkeen helikopterien kautta. Rajavartiolaitoksen AW 119 Ke Koala ja maavoimien NH90 esittelivät toimintojaan ja suorituskykyään – ensimmäinen tyhjensi tuhat litraa vettä kentälle havainnollistaen helteessä kärvistelleelle yleisölle, kuinka niinkin iso määrä vettä hupenisi hujauksessa esimerkiksi metsäpaloa taltuttaessa. Maavoimien kuljetuskopteri puolestaan täräytti heti osionsa aluksi näyttävän valoshow´n yleisön iloksi.
Perehtymisen ilmavoimien nykyisyyteen sai hyvin aloitettua tutustumalla tämänhetkiseen kalustoon, jota oli parkattu riviin asematason reunalle. Hornetin rinnalla rivistössä olivat Vinka, Hawk, Pilatus PC-12 NG ja Bombardier Learjet 35A/S sekä hieman sivussa kuljetuskone Airbus C295M.
Vinkan lisäksi Pilatus ja Learjet pyörähtivät ilmassa pohjustaen tietä nykytilaosion huipentaneille ilmavoimien taitolento-osasto Midnight Hawkseille. Yleisöön erinomaisesti uponneen vauhdikkaan esityksen yllätys oli, että tavallisesti esiintyvien neljän koneen joukkoon liittyi nyt viides.

Maavoimien NH90 helikopteri teki komean näytöksen.

W 119 Ke Koala -helikopteri esitteli palontorjuntakalustoaan.
Hawk vs. Hornet
Lentonäytöksen huipentaneen viimeisen osion käynnisti kiinnostava Hawkin ja Hornetin yhteislento, jossa esiteltiin monipuolisesti molempien konetyyppien suorituskykyä. Uuden ja vanhan välinen ero oli selvä, vaikka Hawk pistikin sisukkaasti kampoihin.
Niiden jälkeen ilmaan pääsi ensimmäinen HX-ehdokas, Boeingin EA-18G Growler, jota ei oltu nähty Suomessa aiemmin. Esitys jätti kuitenkin laimean maun muihin verrattuna, sillä ”murisija” tyytyi kurvailemaan loivasti edestakaisin.
Seuraavaksi taivaalle nousi Dassaultin Dynamic Duo eli Rafale-koneiden kaksikko. Näyttävän ja taidokkaan yhteislennon jälkeen vuoron sai Eurofighterin Typhoon, jonka vaikuttavat liikkeet ihastuttivat yleisöä heti tiukasta noususta alkaen ja jonka mahtava jylinä haki vertaistaan Saabin Drakenista.
Seuraavaksi vuoron saikin uudempi Saab, JAS 39 C Gripen – joskin lauantaina esitys jäi näkemättä, kun ennen sitä ilmaan jälleen nousseiden Midnight Hawksien neloskoneesta puhkesi nousussa rengas. Syntyneen vaaratilanteen takia muut Midnight Hawksit palasivat pian kentälle, ja Gripenin ja Hornetin soolot sekä loppuhuipennus peruuntuivat siltä illalta.
Vaurioitunut Midnight Hawk kierteli Tikkakosken ympäristöä parikymmentä minuuttia tyhjennellen tankkia, ja tuli sitten laskuun yleisön pakkautuessa kentän laitaan jännittämään koneen ja ohjaajan puolesta. Lasku onnistui hienosti, vaikka oikealla puolella oli renkaan sijasta pelkkä vanne.
Sunnuntaina Midnight Hawksit kuitenkin palasivat jälleen tositoimiin ja lensivät kaikki näytöslentonsa täysimääräisenä – joskin vaurioitunut neloskone oli korvattu varakoneella.
Kävijät pääsivät sunnuntaina nauttimaan myös tupla-annokset Gripeniä ja Hornetin maailmalla palkittua sooloesitystä, kun molemmat päästettiin irti heti avajaisseremonioiden jälkeen korvaukseksi edellisillan vuoron menetyksestä. Molemmat soolot nähtiin lisäksi omilla paikoillaan näytöksen loppuhuipennuksessa.

Saab J35 Draken oli ensimmäisiä ”jokasään” hävittäjiä.

Ilmavoimien BAE Hawk -kone kentällä.

Ilmavoimien yhteyskoneeksi hankittiin 2010 Pilatus PC-12/47E.

Komea rivi Ilmavoimien nykyisin käytössä olevia koneita.
Järjestäjille ruusuja ja risuja
Kuten isoissa yleisötapahtumissa yleensäkin, järjestelyt jättivät Jyväskylässäkin hieman toivomisen varaa. Etenkin lauantaina vaikeuksia oli kuljetuksissa, tiedonkulussa sekä ruoka- ja juomahuollossa. Iltapäivällä jonot ruoka- ja juomapisteisiin olivat hyvin pitkät. Helteisessä säässä vesi olisi ollut tarpeen, mutta vedenjakopisteitä saatiin lisättyä vasta alkuillasta.
”Pyrimme tarttumaan ongelmiin rivakasti niiden ilmaannuttua. Lauantai-iltapäivä oli kriittisin kohta ja sunnuntaina asiat sujuivat paljon jouhevammin”, lentonäytöksen järjestelyistä vastannut Ilmailuliiton tapahtumajohtaja Jarmo Majapuro sanoo.
”Palautetta tuli – sekä kehuja että kritiikkiä. Kaikkiaan palautteesta voi nähdä, kuinka tärkeästä tapahtumasta monelle tässä oli kyse: mukana oltiin suurella sydämellä ja tunteella.”
Sunnuntaiksi muun muassa lisättiin ruokatarjontaa sekä vesipisteiden määrää.
”Näytösviikonloppu oli kovaa duunia ja parannettavaa oli toki. Mutta on myös muistettava, että monessa asiassa onnistuttiin hyvin, tuhannet ihmiset pääsivät katsomaan näytöstä ja juhlimaan ilmavoimien 100-vuotista taivalta.”
Kokonaisuudesta Majapuro antaisi arvosanan tyydyttävä. Hänen mukaansa itse juhlakalulta ja näytteilleasettajilta tuoreeltaan tullut palaute on ollut tyytyväistä, vaikka varsinaiset jälkianalyysit ovat vielä edessäpäin. Samoin lentonäytöksen taloudellisen puolen tarkempi katsaus odottaa vielä.
”Menot kasvoivat nyt aika isoiksi norminäytökseen verrattuna. Tulos ei ole vielä tiedossa, mutta aika lähelle nollaa tässä mennään”, Majapuro arvioi.
Esimerkiksi kuljetus- ja turvallisuuskustannukset nousivat Jyväskylässä huomattavan suuriksi. Lisäkuluja tuli näytöksen toteuttamiseen tarvitusta mittavasta avustajien joukosta.
”Tuloja rajoitti osaltaan se, että tilaisuuden luonteen vuoksi lippujen hinnat haluttiin pitää mahdollisimman alhaisina. Jos jaetaan viikonlopun lipputulojen määrä kävijöiden määrällä, silloin lipun hinnaksi tulisi 20 euroa. Se on erittäin edullinen hinta näin suurelle tapahtumalle.”
Ohjelmallisesti lentonäytöstä on kiitelty näyttäväksi ja kiinnostavaksi. Hieman kritiikkiä on kuulunut kuitenkin siitä, ettei näytöksessä nähty ulkomaisia taitolentoryhmiä.
”Halusimme alusta asti pitää tämän näytöksen vahvasti Suomen Ilmavoimiin liittyvänä ja tarjota mahdollisimman laajan kattauksen sen historiaan. Teimme jo varhaisessa vaiheessa päätöksen, että kaikki näytöksessä lentävät koneet ovat joskus palvelleet ilmavoimissa.”
”Useat ulkomaalaiset taitolentoryhmät olivat Suomessa viime vuonna ja monet niistä keskittyivät tänä kesänä kiertämään näytöksiä Britanniassa, missä juhlittiin myös 100 vuotta täyttäneitä ilmavoimia. Suurelle yleisölle kuitenkin omien kotimaisten koneiden näkeminen ja kokeminen näin juhlavuonna on se suurempi juttu, joten halusimme siksikin keskittyä korkeatasoisiin kotimaisiin esityksiin”, Majapuro kertoo.

Martti Henriksson teki näytöksessä Christen Eagle II -koneella huimia temppuja.






