Dronejen käyttöalue on yhä enemmän laajentumassa kuljetukseen. Lentola Logistics on jo tehnyt onnistuneita kokeiluja kiinteäsiipisillä ilma-aluksillaan muun muassa sanomalehtien jakelussa.
Lentola Logisticsin kiinteäsiipinen drone pyrähtää kuin raketti Tampereen naapurikunnan Pälkäneen pellolta taivaisiin. Vajaan sadan metrin korkeudessa se siirtyy potkurin suuntaa muuttamalla vaakalentoon. Mukana on kuusi sanomalehteä. Yrityksen alus on VTOL-kone (vertical take-off and landing), joka pystyy nousemaan ja laskeutumaan pystysuoraan. Aluksen tärkein ja patentoitu rakenneratkaisu mahdollistaa potkurivirran ja työntövoiman suunnan muuttamisen. Yhtiön nykyinen alus painaa noin 11 kiloa. Se voi kantaa päivittäisessä käytössä maksimissaan 3–3,5 kiloa rahtia.
Operaation riskiluokituksesta riippuu, mihin EU:n määrittelemään toimintakategoriaan se kuuluu. Tällaisia vaativia BVLOS-lentoja ei voida suorittaa avoin-kategoriassa, vaan ne kuuluvat erityinen-kategoriaan. Lentola on hakenut Traficomilta luvan tällaisia operaatioita varten.
Testilennolla drone lentää sille ohjelmoitua lentorataa ja pudottaa muovipussiin käärityn lehden tarkasti sille määrättyyn paikkaan. Pussissa on pieni jarru, joka edesauttaa osumista.
– Olemme kokeilleet lehden jakamista Pälkäneellä ja Saarikylissä sekä saaristossa Velkualla. Taisi jäädä Velkualla yksi päivä väliin kovan tuulen vuoksi, mutta pääpiirteissään kone on varsin varmatoiminen, vakuuttaa vuonna 2017 perustetun Lentola Logisticsin toimitusjohtaja Markus Hohenthal.
Kokeilua Velkualla tuki Media-alan tutkimussäätiö 60 000 eurolla.
Kehitystyön pohjalla on niin sanottu last mile -idea, joissa viimeiset kilometrit lastia kuljetettaisiin perille varsinkin vaikeakulkuisilla seuduilla, esimerkiksi saaristossa. Lehtien lisäksi sillä voisi jakaa muun muassa lääkkeitä, kuljettaa verinäytteitä ja vaikka ruokaa.
Muun muassa Wolt ja Foodora ovat kokeilleet dronen käyttöä kuljetuksissaan.
Lentola Logistics kehittää ja rakentaa aluksiaan Tampereella ja sen lähikunnissa. Yritys on tehnyt pitkään yhteistyötä Tampereen Ammattikorkeakoulun kanssa.

Lennot ohjelmoidaan ennalta
Lentola Logisticsin kaksimoottorinen ilma-alus painaa 11 kiloa ja sen kantama on rahdista riippuen 30-40 kilometriä. Sen wingleteillä varustettujen siipien kärkiväli on 175 senttiä ja pituus noin 90 senttiiä. Tehokas matkanopeus on noin 23 metriä sekunnissa.
Kantamaa voidaan jopa kaksinkertaistaa akkuja lisäämällä, mutta silloin puolestaan kuormattavuus vähenee. Kuormaa se pystyy maksimissaan kantamaan nelisen kiloa. Kääntyvät potkurit takaavat alukselle erityisesti vakaan leijunnan, mutta niitä voidaan käyttää myös vaakalennossa. Kaikki lennot ohjelmoidaan etukäteen ja kone voi pudottaa lastia reittipisteisiin. Testilennolla Pälkäneellä koneessa on tila kuudelle sanomalehdelle. Koneen lentoa pystytään seuraamaan reaaliajassa ja lentoon voidaan puuttua.
– Tämä on hyvin ekologinen tapa ja lisäksi myös sitä kustannustehokkaampi, mitä vaikeampi reitti on kyseessä, Hohenthal korostaa.
– Olemme jättäneet useita patenttihakemuksia aluksen rakenneratkaisuista ja saaneet kaksi kansainvälistä patenttia. Aluksella pystyy jakamaan tavaraa pudottamisen lisäksi laskeutumalla vaikka kotipihaan, kunhan tilaa on riittävästi turvalliseen operointiin. Tavaroiden pudotuskorkeus on noin 40 metriä ja Traficomilta on lupa lentää alle 120 metrissä.
Sotatantereilta on tullut tietoa dronejen huimasta kehityksestä. Myös kuljetusalalla keksitään koko ajan uusia kehitysaskeleita.
– Meillä oli yhdessä vaiheessa taittuvasiipinen versio aluksesta ja haimme siihen patenttia. Kävi kuitenkin ilmi, että Sikorsky oli jättänyt hiljattain hakemuksen lähes identtisestä rakenneratkaisusta. Vaikka Sikorsky oli jättänyt hakemuksen sillensä, päätimme itsekin luopua ratkaisun jatkokehityksestä. Kehitystyötä tehdään toki jatkuvasti, Hohenthal vakuuttaa.
BVLOS-lennoilla on käytössä myös transponderi, mutta sen kantama on varsin lyhyt.
– Tampere-Pirkkalan kenttä oli noin 25 kilometrin päässä omista lentoreiteistämme, mutta he eivät nähneet dronea, Hohenthal kertoo.


Kuljetus kiinnostaa monia
Suomen olosuhteet ovat karut. Toistaiseksi Lentola Logisticsin prototyypit ovat suoriutuneet varsin hyvin tuulisissa oloissa, mutta jää ja lumi ovat myrkkyä pienehkölle lentolaitteelle.
– Tällaisissakin olosuhteissa lentämisen eteen on tehty kehitystyötä ja tulokset ovat olleet lupaavia. Nykyinen toimintalupamme rajaa kuitenkin pois jäätävissä olosuhteissa operoinnin. Olemme kyllä todenneet, että laite on niin varmatoiminen, että voisimme aloittaa kaupallisen toiminnan. Kun päästöjäkin voidaan vähentää jopa 90 prosenttia perinteiseen kuljetukseen verrattuna, on se kilpailuvaltti. Ja tämä dronehan lentää miltei minne hyvänsä, Hohenthal kehuu.
Monet kuljetusalan yhtiöt ovat kokeilleet droneja perinteisten kuljetustapojen korvaamisessa. Yksi sellainen on kuljetusalan yritys Boston Group Oy. Se muun muassa tuo maahan kuljetukseen sopivaa kopteria. Sen toimitusjohtaja Pekka Salvela on tutustunut dronejen mahdollisuuksiin. Yritys tekee yhteistyötä muun muassa raisiolaisen kuljetusalan yrityksen Lidarite Oy:n kanssa.
– Olin seuraamassa meripelastuksen mahdollisuuksia dronen avulla. Kyllähän se tiedetään, että se voi kuljettaa vaikka pelastusrenkaan, mutta oli hienoa nähdä, kuinka pelastuskelkkaa vietiin veteen ja pois. Drone pystyi jopa vetämään 2,5 tonnin painoista laituria vedessä. Mahdollisuudet ovat isot, mutta Traficom vain rajoittaa toimintaa. Dronetoiminta tulee helpottumaan Euroopassa parin vuoden sisään, mutta se on pitkä aika, Salvela kritisoi.
Lentola Logisticsin Hohenthal puolestaan sanoo yhteistyön Traficomin kanssa sujuneen hyvin.
– Ei ole ollut mitään ongelmia. Olemme valmiina markkinoille.
Lentola Logistics drone
Paino 11 kg
Max kuorma 4 kg
Kantama max 40 km, lisäakuilla 80 km
Siipien kärkiväli 175 cm
Pituus 90 cm
Matkanopeus 23 m/s
Max lentokorkeus (lupa) 120 m
Potkurit kääntyvät
Laskeutuu pystysuoraan
Pudotuskorkeus n. 40 m
Patentit kaksi kansainvälistä patenttia








