Elektroniseen sodankäyntiin pystyviä EA-18G Growler -hävittäjiä tarjotaan Suomelle

Julkaistu

Teksti Kari Martiala
Kuvat Boeing

Boeing ja Yhdysvaltain laivasto ovat saaneet Yhdysvaltain puolustusministeriön hyväksyminen ja voivat nyt tarjota Suomelle EA-18G Growler -hävittäjiä. Aikaisemmin Yhdysvaltojen ohella vain Australialla oli lupa ostaa näitä kehittyneitä elektronisia hävittäjiä.

Boeing ja merivoimat ovat tarjonneet Growlerin ja F / A-18 Super Hornetin vastauksena puolustusministeriön antamaan kyselyyn osana HX-hävittäjäohjelmansa hankintoja.

Boeingin varatoimitusjohtaja Dan Gillianin mukaan Growler-hävittäjillä voidaan lisätä selviytymiskykyä suuririskisten operaatioiden aikana.

– Super Hornet Block III: n ja Growlerin yhdistelmä antaisi Suomelle erinomaisen teknisen kyvyn, joka soveltuu erityisesti Suomen HX-operaation vaatimuksiin, Gillan sanoo.

F / A-18 Growler on maailman edistyksellisin AEA-alusta ja ainoa tällä hetkellä tuotannossa oleva. Se kykenee häiritsemään ja estämään laajan valikoiman sotilaallisia elektronisia järjestelmiä, mukaan lukien tutka- ja viestintäjärjestelmät.

Suomi päättää seuraavan monitoimihävittäjänsä mallin vuonna 2021, ja ensimmäiset koneet saapuvat 2025.

 

Lähde: Boeing

Ilmailu-lehden artikkelit

Oulun ammattikorkeakoulu valitsi Elektra Trainerin tutkimuskäyttöön

Maksuviive vaikuttaa lisenssin saamiseen

Saapuvat: Ilmailun uutisia

Ilmailukummi voisi auttaa uusia harrastajia

Inflight Aero Pro mullistaa taitolentoharjoittelun

Ultrakevytlentäjä Matias Korhonen haluaisi palolentäjäksi

Tunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Naiset lensivät tuulitunnelilentämisen Suomen ennätyksen

Lisää artikkeleita