FAI:n antidopingwebinaarin esitykset on julkaistu

Julkaistu

Teksti Jari Lehti

FAI järjesti 2.huhtikuuta 2025 antidoping -webinaarin otsikolla Make sure you fly clean. Urheilijan sairaus tai loukkaantuminen voi lisätä tahatonta dopingriskiä. Itselääkityksessä kannattaa olla tarkkana. Webinaarissa painotettiin, ettei ulkomailta tilatut halvemmat lääkkeet ja luontaistuotteet välttämättä sisällä sitä, mitä lääkkeen tuoteselosteessa sanotaan. Luontaistuotteet ja lääkkeet kannattaa ostaa suomalaisesta apteekista.

Webinaarin tavoitteena oli lisätä tietoisuutta ja tarjota käytännön työkaluja, joiden avulla kaikki ilmaurheilun osallistujat voivat tehdä tietoisia ja vastuullisia valintoja terveysongelmien hallinnassa. Tarkista lääkkeesi sisältämät aineet KAMU-lääkehausta, josta löytyvät urheilussa kielletyt aineet ja menetelmät urheilussa.

Asiantuntijoina FAI:n Webinaarissa oli Jacques Berlo, FAI:n lääketieteellisen fysiologisen komission CIMP:in varapuheenjohtaja, jolla on vuosikymmenten kokemus lääketeollisuudesta, sekä Kamila Chomanicova, joka on farmasian tohtori, kansainvälinen dopingvalvontavastaava, Slovakian antidopingviraston (SADA) koulutuspäällikkö ja Euroopan neuvoston T-DO koulutustyöryhmän jäsen. Video esityksestä on julkaistu FAI:n sivuilla.

Ilmailu-lehden artikkelit

Niina Walveranta perusti lentokoulun Nummelaan

Askel auringonlaskuun

Harrasteilmailun D-alueet säilyvät – edessä tarkennus ja “suursiivous”

Ilmatila 2027: tiivis talvi neuvotteluja harrasteilmailun ilmatilan turvaamiseksi

Poikkeuslupa turvaa vanhojen lupakirjojen muuntamisen

Miehittämättömän ilmailun läheltä piti -tilanteet ovat vähentyneet

Yhdistyksen varat eivät kuulu jäsenille vaan sääntöjen määräämään käyttöön

Saapuvat: Ilmailun uutisia

Lisää artikkeleita