Ilmailumääräyksen OPS M1-2 tulkitsemiseen liittyvä ohje julkaistu

Julkaistu

Teksti Pekka Halme

Ilmailuliiton Ilmatilatyöryhmä on yhteistyössä Traficomin kanssa laatinut ohjeen, jolla pyritään avaamaan lentonäytöksiä ja lentokilpailuja koskevaa ilmailumääräystä OPS M1-2, joka astui voimaan viime vuonna 6.5.2024.

Ilmailuliiton verkkosivuilla julkaistu ohje selventää kyseistä ilmailumääräystä ja antaa ohjeita erityisesti määräyksessä vaadittua riskiarvion tekemistä varten. Ohjeessa on kuvattu muutama pienempi ilmailutapahtuma ja niiden järjestämiseen liittyvät vaatimukset ja niihin vastaaminen. Ohjeessa myös annetaan vinkkejä tapahtuman riskiarvion laatimisesta.

Lisäksi ohjeeseen on koottu muiden viranomaisten ohjeita ja määräyksiä, jotka tulee OPS M1-2 ilmailumääräyksen lisäksi ottaa huomioon ilmailutapahtuman järjestämisessä. Näitä ovat muun muassa poliisin ja pelastustoimen ohjeet ja määräykset yleisötilaisuuden järjestämisestä.

Ohje löytyy ilmailuliitto.fi-sivun alaosasta Turvallisuus ja Silpi -linkistä. Ohjetta päivitetään käyttäjien kommenttien perusteella. Yhteyttä voi ottaa osoitteella edunvalvonta@ilmailuliitto.fi.

Ilmailu-lehden artikkelit

Niina Walveranta perusti lentokoulun Nummelaan

Askel auringonlaskuun

Harrasteilmailun D-alueet säilyvät – edessä tarkennus ja “suursiivous”

Ilmatila 2027: tiivis talvi neuvotteluja harrasteilmailun ilmatilan turvaamiseksi

Poikkeuslupa turvaa vanhojen lupakirjojen muuntamisen

Miehittämättömän ilmailun läheltä piti -tilanteet ovat vähentyneet

Yhdistyksen varat eivät kuulu jäsenille vaan sääntöjen määräämään käyttöön

Saapuvat: Ilmailun uutisia

Lisää artikkeleita