Ilmailumääräyksen OPS M1-2 tulkitsemiseen liittyvä ohje julkaistu

Julkaistu

Teksti Pekka Halme

Ilmailuliiton Ilmatilatyöryhmä on yhteistyössä Traficomin kanssa laatinut ohjeen, jolla pyritään avaamaan lentonäytöksiä ja lentokilpailuja koskevaa ilmailumääräystä OPS M1-2, joka astui voimaan viime vuonna 6.5.2024.

Ilmailuliiton verkkosivuilla julkaistu ohje selventää kyseistä ilmailumääräystä ja antaa ohjeita erityisesti määräyksessä vaadittua riskiarvion tekemistä varten. Ohjeessa on kuvattu muutama pienempi ilmailutapahtuma ja niiden järjestämiseen liittyvät vaatimukset ja niihin vastaaminen. Ohjeessa myös annetaan vinkkejä tapahtuman riskiarvion laatimisesta.

Lisäksi ohjeeseen on koottu muiden viranomaisten ohjeita ja määräyksiä, jotka tulee OPS M1-2 ilmailumääräyksen lisäksi ottaa huomioon ilmailutapahtuman järjestämisessä. Näitä ovat muun muassa poliisin ja pelastustoimen ohjeet ja määräykset yleisötilaisuuden järjestämisestä.

Ohje löytyy ilmailuliitto.fi-sivun alaosasta Turvallisuus ja Silpi -linkistä. Ohjetta päivitetään käyttäjien kommenttien perusteella. Yhteyttä voi ottaa osoitteella edunvalvonta@ilmailuliitto.fi.

Ilmailu-lehden artikkelit

Oulun ammattikorkeakoulu valitsi Elektra Trainerin tutkimuskäyttöön

Maksuviive vaikuttaa lisenssin saamiseen

Saapuvat: Ilmailun uutisia

Ilmailukummi voisi auttaa uusia harrastajia

Inflight Aero Pro mullistaa taitolentoharjoittelun

Ultrakevytlentäjä Matias Korhonen haluaisi palolentäjäksi

Tunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Naiset lensivät tuulitunnelilentämisen Suomen ennätyksen

Lisää artikkeleita