MAF:n lentokone tuo avun, ilon ja toivon

Julkaistu

Teksti MAF
Kuvat MAF

Filippiinejä moukaroinut hurrikaani on talttumassa, mutta avustustöitä tehdään edelleen sateessa ja satunnaisissa ukkosmyrskyissä. MAF on ollut mukana tekemässä niin kartoituslentoja avuntarpeesta kuin pakkaamalla avustustarpeita – koko paikallinen MAF:n henkilöstö on tarttunut toimeen lapsia myöten.

Viime päivien aikana MAF on tehnyt kartoituslentoja Filippiinien pohjoisosissa, Bolos Pointin, Valley Coven, Lenawanin ja Tabuganin alueella. Kylissä asuu noin 5000 asukasta. Kartoitusten perusteella alueelle on viety jo 3 tonnia Medairin lahjoittamia suojatarpeita ja 2,2 tonnia riisiä. Perjantaiksi 21.9. on suunniteltu vielä 1,5 tonnin lähetys pressuja ja köyttä.

MAF:n ja Ethnos 360:n työntekijät lapsineen pussittivat avustustarvikkeita perhekokoihin, joka perheelle laitettiin 7 kg riisiä sekä suojatarpeita: pressua, nauloja ja 20 m pituiseksi katkottua köyttä. Lisäksi alueelle kuljetettiin työkalupusseja, joissa on vasaroita ja käsisahoja.

MAF tekee yhteistyötä Medairin, WASHin ja Ethnos 360 ja World Food Programmen kanssa. Tällä hetkellä MAF ei kerää varoja tämän katastrofityön rahoittamiseksi. Halutessasi antaa lahjoituksen MAF:n työlle löydät ohjeet osoitteesta www.maf.fi/lahjoita.

Ilmailu-lehden artikkelit

Varkauden Lentokerho ry kehittää nuorisotoimintaa

Keski-Suomen Ilmailijat haluavat pysyä ilmassa

ATO-lupa mahdollistaa mittarilentokoulutuksen ja opettajaseminaarit

Tuomo Kokkonen F5J-liidokkien Suomen mestariksi

Etälennonjohtoprojekti käynnistyi

Järvenpään ja Keravan kerhot esittelivät ilmailua lapsille

Nuoret löysivät purjelennon

Suomen tarkkuushyppääjät MM-kisoissa – täysi joukkue alkaa olla harvinaisuus

Lisää artikkeleita