Porsche saattaa alkaa rakentaa lentäviä takseja

Julkaistu

Teksti Markku Pervilä
Kuvat Porche

Urheiluautoista tunnettu Porsche voi alkaa rakentaa kaupunkioloihin suunniteltuja lentäviä takseja ja kimppakyytilaitteita, Volkswagen -konserniin kuuluvan Porschen myyntijohtaja Detlev von Platen sanoo saksalaisessa lehtihaastattelussa.

– Siinä olisi järkeä. Minulta menee vähintäin puoli tuntia ajomatkaan Zuffenhausenista Stuttgartin lentokentälle, jos on onnea. Lentotaksilla matkaan kuluisi kolme ja puoli minuuttia, von Platen perustelee Automobilwochen haastattelussa.

Porsche näyttää siis liittyvän monien muiden autonvalmistajien joukkoon kehittelemällä sekä itseohjautuvia ajoneuvoja ja erilaisia kimppakyytien skenaarioita, että nyt myös lentäviä takseja, Reuters kirjoittaa.

Kilpailijoita riittää ilmailupuolellakin

Emo-Volkswagenin suunnitteluyhtiö Italdesign toimii jo Airbusin kanssa yhteistyössä, jonka ensimmäinen hedelmä, kaksipaikkainen lentävä Pop.Up -auto esiteltiin viime vuonna Geneven autonäyttelyssä. Pop.Upin sanotaan ratkaisevan suurkaupunkien liikenneruuhkia.

Automobilwochen mukaan Porschen lentotaksisuunnitelmat jättäisivät matkustajille jonkin verran ohjaamisen mahdollisuuksia. Silti matkustajilta ei vaadittaisi lentolupakirjaa, koska ajopelin toiminnot on pääosin automatisoitu.

Porschen kilpailijoita ovat ainakin saksalainen startup -yhtiö Volocopter, jota tukee autojätti Daimler sekä ilmailualan Lilium Jet ja eVolo. Rapakon takaa haastajia ovat Terrafugia ja Kaliforniassa toimiva Joby Aviation.

https://www.reuters.com/article/us-autos-flying-taxis-porsche/porsche-could-build-flying-taxis-says-sales-chief-idUSKCN1GF0CB

Ilmailu-lehden artikkelit

Messerschmitt Bf 109 E-4 ”Rote 12”

Garmin G5 – köyhän miehen lasiohjaamo

Lentoloma Sveitsin Lausannessa: Taivaalle Morane-Saulnier MS.317:llä

Petri Kuula kantaa vastuuta Porvoon Ilmailukerhossa

Yhteistyöllä kohti tehokkaampaa ilmatilan käyttöä

In memoriam: Pekka Arola 23.11.1948–3.8.2025

Unelmasta ohjaamoon – nuoren lentäjän tarina

Niina Walveranta perusti lentokoulun Nummelaan

Lisää artikkeleita