Purjelennossa järjestettiin 39. maailmanmestaruuskilpailut kerho-, vakio ja 15 metrin -luokissa Taborin kaupungissa Tsekeissä 5.6–20.6.2025. Kilpailut lennettiin, kuten Taborissa aiemminkin, hyvin toimivan organisaation alaisuudessa, vaihtelevissa ja välillä haastavissakin olosuhteissa.
Edustettuna oli 26 maata ja yhteensä 115 lentäjää. Suomea edustivat Kim Toppari, Mikko Ylihärsilä, Antti Koskiniemi, Kristian Roine, Sami Rissanen ja Tapio Tourula. Joukkueenjohtaja oli Teemu Sundström. Kilpailun avajaisia vietettiin 7.6. kaupungin torilla
Koko Suomen joukkue toimi hienosti yhteen. Kristian Roine oli hienosti kaksi kertaa päivätuloksissa kolmas ja kokonaistuloksissa erittäin hienosti neljäs. Vakioluokassa tasainen suoritustaso toi tulosta, etenkin kymmenentenä lentopäivänä, jolloin Roine nousi kokonaistuloksissa hienosti sijalta 15. sijalle neljä. Kerholuokassa Kim Toppari ja Mikko Ylihärsilä lensivät myös hyvin yhdessä. Kilpailujen alun jälkeen Toppari teki hienon nousun, 11 sijaa kahdessa päivässä; kokonaissijoitus oli seitsemäs.
Sää koko kilpailuiden ajan oli melko tyypillistä keskieurooppalaista alkukesää. Päivälämpötilat vaihtelivat 15–26 asteen välillä, ja yöllä lämpötila laski 10–15 tietämille. Myös sateita ja yöllisiä ukkoskuuroja voimakkaine tuulineen saatiin kilpailuiden aikana.
Ensimmäisenä kilpailupäivänä 8.6. sääolosuhteet eivät sallineet lentämistä, joten kilpailupäivä peruttiin. Tämän jälkeen kaikkina muina päivinä lennettiin, pois lukien virallista lepopäivää 14.6.
Ensimmäisenä lentopäivän kelin nopea heikkeneminen toi monille kilpailijoille ongelmia ja kotiin suunnistettiin erittäin heikoissa nostoissa. Ensimmäisen lentopäivän jälkeen suomalaiset lähtivät ponnistamaan ylöspäin kerholuokassa sijoilta 23 sekä 38, vakioluokassa 23 ja 27, sekä 15 metrin luokassa sijoilta 26 ja 34.
Haastavat kelit jatkuivat koko kilpailuiden ajan ja pääasiallisesti risteilykorkeudet olivatkin 600– 1000 metriä maanpinnasta (AGL) heikoissa nostoissa (alle 1 m/s), joista suurin osa kuivassa.
Kilpailuiden edetessä suomalaiset varsinkin kerholuokassa lentänyt Kim Toppari nousi kokonaispistetilanteessa pikkuhiljaa ylöspäin päivä päivältä. Vakioluokassa tasaista suoritusta osoittanut Kristian Roine näytti kyntensä. Tasainen suoritustaso ja valitusta strategiasta kiinnipitäminen palkittiin ja Roine nousi kymmenentenä lentopäivänä yhdessä päivässä yhdeksän sijaa ollen kokonaistuloksissa päivän jälkeen neljäs.
Piste-erot olivat pieniä, kerholuokassa seitsemänneksi sijoittunut Kim Toppari sai 93,84 prosenttia voittajan pisteistä, vakioluokassa Kristian Roine 90,08 prosenttia ja 15 metrin luokassa parhaana suomalaisena Tapio Tourula 84,5 prosenttia.
Huomionarvoista oli myös, että sekä kerholuokan, että vakioluokan uudet Maailmanmestarit eivät jättäneet mitään sattuman varaan ja voittivat molemmat myös viimeisen lentopäivän luokassaan.
Nousu neljänneksi yllätti
”Kisat on kisailtu ja kotimatka on loppusuoralla. Käteen jäi kolme viikkoa lentämistä pääasiassa heikoissa Keski-Euroopan keleissä. Onnistumisia, pettymyksiä, ja ennakkoon valitun taktiikan noudattaminen, joka toisella kisaviikolla kelien parannuttua nosti sijoituksen neljänneksi. Ensimmäisen kisaviikon heikot kelit johtivat muutamaan lipsahdukseen, jossa mitalit karkasivat. Voittajat ansaitsivat kyllä palkintonsa, sen verran vakuuttavaa lentämistä reitillä nähtiin. Itse koin yllättävän nousun top-10 ulkopuolelta neljänneksi toiseksi viimeisenä kilpailupäivänä. Ylipitkän tehtävän läpilentäminen riitti kärkisijaan ja matkalle jääneet putosivat roimasti tulosluettelossa. Tämä johtikin sitten viimeisen päivän puolustustaisteluun, jossa nelossijaa puolustettiin Antin tuella kynsin hampain, vaikka niskaan hengitti aikamoinen lauma kilpailijoita. Ja sehän onnistui!”
Kristian Roine
Voittajat
Kerholuokka: Stefan Langer, SF (LS-3) IGC ranking 1.
Vakioluokka: Jeroen Jennen, LT (LS 8a)
15 m -luokka: Lukasz Grabowski, RP (Diana 2)
Suomen edustusmaajoukkue
Kerholuokka, 42 kilpailijaa
Kim Toppari, KT, LS-7 neo
Mikko Ylihärsilä, GE, LS7
Vakioluokka, 38 kilpailijaa
Antti Koskiniemi, JS, DIscus 2b
Kristian Roine, AA, LS8-st
15 m, 35 kilpailijaa
Sami Rissanen 3J, JS3 JET
Tapio Tourula 3F, Ventus 3F
Joukkueenjohtaja
Teemu Sundström






