Utin laskuvarjohyppääjät keräävät rahaa hyväntekeväisyyteen

Julkaistu

Teksti Faye Lawson
Kuvat Skydive Finland

Utissa Skydive Finlandin laskuvarjokerholla järjestetään lauantaina 11.elokuuta klo 8-20 välisenä aikana aivan erityinen laskuvarjohyppytapahtuma. Iso joukko laskuvarjohyppääjiä aikoo yrittää hypätä päivän aikana mahdollisimman monta hyppyä ja kerätä samalla rahaa hyväntekeväisyyteen.

Jokaisesta päivän aikana tehdystä hypystä lahjoitetaan euro hyväntekeväisyysjärjestö Hope Ry:n Kouvolan yksikölle. Hope Ry jakaa vähävaraisille ja kriisin kokeneille perheille konkreettisia vaate- ja tavaralahjoituksia, sekä lapsille ja nuorille harrastustukea ja vapaa-ajan elämyksiä.

Päivän aikana pyritään myös rikkomaan vuonna 2013 tehty ennätys, jolloin hypättiin yhden päivän aikana huikeat 1129 hyppyä. Tällä kertaa on siis tarkoitus hypätä enemmän.

–  On hienoa, että pystymme päivän aikana yhdistämään kaksi iloa antavaa asiaa; laskuvarjohyppäämisen ja hyväntekeväisyyden. Emme ole ennen järjestäneet vastaavanlaisia tempauksia ja toivomme, että saamme kerättyä hyvään tarkoitukseen mahdollisimman ison potin, kertoo tapahtuman järjestäjä Inka Savolainen.

Ennätysyrityksen takia hypyt hypätään 1000 metristä ja kahdesta Caravan-lentokoneesta, jotta saadaan maksimoitua hyppyjen määrä.

Tapahtuman yhteydessä laskuvarjokerholla on avoimet ovet klo 12-18 kaikille Hope Ry:n ja Skydive Finlandin toiminnasta kiinnostuneille. Näin kaikilla on mahdollisuus päästä mukaan ennätystunnelmiin ja voivat halutessaan osallistua Hope ry:n tukemiseen. Päivän aikana kerhon kahviossa on tarjolla mm. jäätelöä, kahvia ja virvokkeita.

 

Ilmailu-lehden artikkelit

Inflight Aero Pro mullistaa taitolentoharjoittelun

Ultrakevytlentäjä Matias Korhonen haluaisi palolentäjäksi

Tunnelikilpailuista mitaleja Suomeen

Naiset lensivät tuulitunnelilentämisen Suomen ennätyksen

Jukka Holttinen hyppää tandemeja työkseen Thaimaassa

Satavuotias Harmon-patsas muistuttaa ilmailun kultaisesta ajanjaksosta

Tom Arppe lentää ja kehittää Nummelaa

Tällainenko olisi sähköinen matkani vuonna 2036?

Lisää artikkeleita