Lentokentällä on haulikkopartio aina lähtövalmiina, Keski-Uusimaa -lehti kertoo.
– Emme koskaan ammu mielellämme yhtään eläintä, vaan se on aina viimeinen vaihtoehto, sanoo Helsinki-Vantaan lentoaseman liikenteestä vastaava apulaisjohtaja Heini Noronen-Juhola Finavialta Keski-Uusimaalle.
Hänen mukaansa lentokentällä toimii “haukkapartio”, joka ampuu eläimiä silloin, kun ne aiheuttavat uhkan lentoturvallisuudelle.
– Iso lintu, esimerkiksi kanadanhanhi tai lokki lentokoneen moottorissa aiheuttaa todella pahan tilanteen, sillä moottori saattaa lakata toimimasta. Suomessa ei onneksi ole jättikokoisia lintuja, Noronen-Juhola sanoo K-U:lle.
Eläimistä eniten joudutaan ampumaan Noronen-Juholan mukaan juuri lintuja, mutta myös esimerkiksi jänikset saattavat joutua kohteeksi.
– Eläimiä joudutaan vuoden aikana ampumaan pari–kolmekymmentä. Tämä on tosin vain heitto, sillä luku riippuu vuodesta.
Toimenpiteitä eläinten torjumiseksi joudutaan tekemään eniten lintujen muuttokausina eli keväällä tai syksyllä.
Ensisijainen torjuntamenetelmä on tehdä lentokenttäalue sellaiseksi, ettei eläimiä edes kiinnosta tulla sinne.
Lentoaseman koko alue on aidattu, jotta ihmiset tai isot eläimet eivät eksyisi sinne.
Linnuille ja pienille eläimille alue pyritään pitämään epäkiinnostavana pesimis- ja laskeutumispaikkana siten, että ruoho on juuri oikean mittaista eikä paikassa ole koloja.
Jos eläin silti eksyy lentokentän alueelle, haukkapartio yrittää pelotella sen pois haluamaansa suuntaan paukkupanoksilla, joista lähtee kova ääni.
Noronen-Juhola kertoo olleensa Finavialla töissä kymmenen vuotta, eikä hän muista, että Suomessa lintu olisi sinä aikana aiheuttanut vakavaa vauriota lentokoneen moottorissa. Tilanteet ovat hänen mukaansa harvinaisia myös maailmanlaajuisesti.
– Vakavat tilanteet päätyvät yleensä julkisuuteen ja siitä voi päätellä, että todella vakavia tilanteita ei ole ollut pitkään aikaan.
Lentoturvallisuus on puhuttanut viime aikoina, sillä Ruotsissa hävittäjälentokone putosi tiistaina törmättyään lintuparveen.
Lintutorjuntaa säätelee Euroopan lentoturvallisuusvirasto EASA.





