Lentokenttäavustusten kolmas hakukierros käynnistyy

Julkaistu

Teksti Liikenne- ja viestintäministeriö
Kuvat Liikenne- ja viestintäministeriö

Liikenne- ja viestintäministeriö käynnistää lentokenttäavustusten kolmannen haun vuonna 2018. Eduskunta hyväksyi vuoden 2018 ensimmäisen lisätalousarvion yhteydessä kahden miljoonan euron lisärahoituksen lentokenttäavustuksia varten.

 

Kyseessä on harkinnanvarainen avustus. Avustusmääräraha on tarkoitettu ammatillisen yleisilmailun toimintaedellytysten tukemiseen.

Harkinnassa otetaan erityisesti huomioon eduskunnan 4.4.2018 antama lausuma, jossa edellytetään valtioneuvostoa ryhtymään toimenpiteisiin korvaavien lentokenttätoimintojen turvaamiseksi, jotta Malmin lentokentän ilmailutoiminnot voivat jatkua hyvien yhteyksien ja etäisyyksien päässä. Avustusta voidaan myöntää lentoasemien ja lentokenttien toiminta- ja investointimenoihin.

Hakemusten määräaika on 19.9.2018 klo 16.15.

Lisätietoja

ylitarkastaja Tatu Giordani, puh. 050 465 8754

Tiedote lvm.fi-palvelussa
www.lvm.fi/-/lentokenttaavustusten-kolmas-hakukierros-kaynnistyy-981883

Ilmailu-lehden artikkelit

Tuomo Kokkonen F5J-liidokkien Suomen mestariksi

Etälennonjohtoprojekti käynnistyi

Järvenpään ja Keravan kerhot esittelivät ilmailua lapsille

Nuoret löysivät purjelennon

Suomen tarkkuushyppääjät MM-kisoissa – täysi joukkue alkaa olla harvinaisuus

41 tuntia tuulen armoilla: Kaasupallo lensi Saksasta Loviisaan

Turkkilainen isä ja poika löysivät tiensä lennokkikentälle

Harrasteilmailun vaara-alueilla sujuvoitetaan yhteistoimintaa

Lisää artikkeleita