Jos haluaa menestyä, kannattaa kuunnella asiantuntijoita.
Suomen Ilmailuliitto on sadan vuoden ajan edustanut ilmailun asiantuntemusta ja saanut aikaan positiivista muutosta. Ilmapuolustus, lentokoulutus, lentopaikkojen ylläpito, ilma-alusten rakentaminen ja kansainvälinen toiminta ovat esimerkkejä niistä osa-alueista, joihin liittomme on osaamisellaan pystynyt vaikuttamaan. Voimakkaan edunvalvonnan avulla olemme myös varmistaneet yleis- ja harrasteilmailun jatkuvuuden sekä luoneet hyvät ja pysyvät suhteet tärkeiden sidosryhmiemme kanssa. Ilmailuliiton toiminta on siis merkittävällä tavalla lisännyt ja pitänyt yllä ilmailukulttuuria Suomessa.
Asiantuntemuksen vähäinen käyttö päätöksien perusteina on joskus tehokkaiden ja onnistuneiden poliittisten päätöksien estäjä. Lisäksi taloudelliset intressit, valta ja verkostot lukitsevat usein politiikan tekijät päätöksiin, jotka eivät välttämättä ole koko yhteiskuntaa ajatellen parhaita mahdollisia. Tämä ongelma on ollut vaikuttamassa myös harraste- ja yleisilmailuun, viimeisempänä esimerkkinä tästä on Malmin lentokentän kohtalo.
Sivistysvaltion yksi vahvoista tunnusmerkeistä on korkeakulttuuri ja sen tukeminen. Vaikka ilmailu ei olekaan osa sitä, voidaan sen kuitenkin katsoa kuuluvan vahvasti kansamme kulttuuriperintöön. Ilmailu on myös sen kaikilla osa-alueilla yhteiskuntamme rakenteita tukevaa toimintaa. Jo pelkästään näistä syistä olisi tärkeää, että poliittiset päättäjät ottaisivat ilmailun tarpeet paremmin huomioon.
Lisäksi on hyvä muistaa, että ilmailun kehitystä ei voida pysäyttää, ei edes vihreiden arvojen perusteella. Kehityksen jarruttamiseksi ei löydy myöskään muita järkeviä perusteita, sillä globalisaation mukanaan tuomat pakottavat tarpeet ihmisten ja tavaroiden kuljetukselle kasvavat päivä päivältä. Lentämisen vähentämisen sijaan meidän pitää kehittää ilmastoystävällisempiä polttoaineita ja voimalähteitä ilmailun tarpeisiin.
AMERIKKALAINEN Howard Hughes (1905–1976) oli ilmailun pioneeri, liikemies ja yksi oman aikansa varakkaimmista henkilöistä maailmassa. Hän on hyvä esimerkki siitä, kuinka asioita kehitetään ja puolustetaan poliittisesta vastustuksesta huolimatta.
Hughes joutui väärin perustein senaatin kuultavaksi, koska vastusti ilmailulakiehdotusta, jonka läpimeno olisi varmistanut Pan Am -lentoyhtiölle lähes monopoliaseman. Senaattori oli Pan Am -lentoyhtiön kätyri ja Hughesin oma lentoyhtiö, TWA, oli Pan Amin pahin kilpailija.
Totuus kuitenkin voitti senaatissa ja Hughes vapautettiin syytteistä. Tämän jälkeen hän toimi vielä pitkään ilmailun parissa, ja kehitti ilmailuteollisuutta ja lentomenetelmiä. Näistä hänen kehittämistään innovaatioista osa on vieläkin käytössä.
Historia osoittaa, että lähes tulkoon kaikki henkilöt ja yhteisöt, jotka ovat saaneet jotain suurta aikaan, ovat joutuneet kokemaan vastustusta omana aikanaan. Tähän on voinut olla syynä valtaapitävien pelko oman asemansa menettämisestä.
Joskus tuntuu, että suomalaisilla ilmailun harrastajilla on tähän esimerkkiin verrattavissa oleva asema. Välillä meidänkin innovaatioita yritetään latistaa, eikä meitä haluta kuunnella, koska menestyksemme voisi olla pois jonkun toisen menestyksestä. Jatkamme kuitenkin tinkimätöntä edunvalvontatyötä ilmailun hyväksi ja tuomme esille sellaisia ratkaisumalleja, joista koko yhteiskunta voisi hyötyä.
On myös hyvin ymmärrettävää, että joskus jotkut harrastajaryhmät voivat kokea, että liiton ratkaisut eivät tue juuri heidän harrastelajiaan. Silloin on hyvä muistaa, että Ilmailuliiton kasvu ja menestys yleisellä tasolla koituu kuitenkin kaikkien yhteiseksi eduksi. Tämän vuoksi meidän tulee aina pyrkiä siihen, että Ilmailuliitto järjestönä menestyy, tuijottamatta liikaa omaan harrastelajiimme. Se on yhteisen edunvalvonnan kannalta oleellinen asia.
OLEN TOIMINUT nyt kuusi vuotta Suomen Ilmailuliiton hallituksen puheenjohtajan tehtävässä. Tänä aikana olemme kehittäneet liittoa monin eri tavoin. Lisäksi olemme vahvistaneet asemaamme asiantuntijoina monissa eri rooleissa. Kuusi vuotta on sääntöjemme mukaan maksimimäärä puheenjohtajana ja ojennan viestikapulan seuraajalleni hyvillä mielin. Liitto on nyt hyvässä kunnossa ja seuraavalla puheenjohtajalla on hyvä pohja jatkaa tästä eteenpäin.
Haluan kiittää jäsenistöä ja sidosryhmiä hyvästä ja rakentavasta yhteistyöstä. Uskon, että myös seuraava sata vuotta on pelkkää menestystä Ilmailuliitolle, sen parissa toimiville henkilöille ja yhdistyksille. Tämä edellyttää kuitenkin Ilmailuliiton jäsenistön vahvaa yhteishenkeä, saumatonta yhteistyötä sidosryhmiemme kanssa sekä sitä, että yhteiskuntamme rakenteista vastaavat poliittiset päättäjät kuuntelevat asiantuntijoita ilmailuun liittyviä päätöksiä tehdessään.
Lämpimät onnitteluni sata vuotta täyttävälle Suomen Ilmailuliitolle!
Kirjoittaja on toiminut Ilmailuliiton puheenjohtajana vuosina 2014–2019.






